Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Mała kuchnia – jak ją zaprojektować?

Mała kuchnia

Jesteś właścicielem małego mieszkania, a mimo to, chcesz posiadać wyjątkowo funkcjonalną kuchnię? Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, aby prace kuchenne przebiegały w szybki i wygodny sposób? Dowiedz się, jak zaprojektować małą kuchnię i ciesz się pięknym i funkcjonalnym wnętrzem.

W jaki sposób urządzić małą kuchnię?

Projektowanie niewielkich rozmiarów kuchni należy rozpocząć od dokładnego zmierzenia całej dostępnej przestrzeni. Dobrze jest uwzględnić zarówno szerokość, jak i wysokość pomieszczenia. Warto pamiętać, że w przypadku wnętrz z oknami projekt musi posiadać wyznaczone na nie miejsca. Wiedząc już, na jakie wymiary wyposażenia kuchennego można się zdecydować, można przejść do projektowania poszczególnych obszarów kuchennych. 

Dobrze jest zacząć od dobrania odpowiedniego blatu kuchennego. Jest on głównym miejscem do przygotowywania potraw i stanowi element dekoracyjny wnętrza. Najlepiej zdecydować się na jasne blaty, które optycznie powiększą całą przestrzeń. Świetnie sprawdzają się te w kształcie litery L. Tego rodzaju układ sprawia, że przemieszczanie się po kuchni jest wygodne, a każdy kąt jest dobrze wykorzystany. Korzystną decyzją jest posiadanie szafek kuchennych wiszących. W małej kuchni sprawdzają się one doskonale, ponieważ pozwalają na zapełnienie wolnego miejsca na ścianach. Dobrym rozwiązaniem są takie meble, które posiadają szklane witryny. Materiał pozwala odbijać światło, co jest wskazane w małych przestrzeniach. Urządzając małą kuchnię, warto podjąć decyzję o posiadaniu wyposażenia na wymiar, dzięki któremu możliwe jest dostosowanie aranżacji idealnie do wymagań przestrzennych. Takie praktyczne rozwiązanie oferuje między innymi producent ernestrust.

Mała kuchnia – jak ją umeblować?

Mała kuchnia pomimo ograniczonego miejsca, może być bardzo funkcjonalna, a zarazem estetyczna wizualnie. Aby zapewnić sobie te cechy, należy poświęcić dużo uwagi na to, w jaki sposób pomieszczenie jest umeblowane. Bardzo często, w przypadku posiadania małej kuchni, projektanci decydują się na połączenie jej z salonem. Pozwala to na uzyskanie większej przestronności. Niezależnie od tego czy pomysł ten jest możliwy do wykonania, czy nie, istnieje kilka stałych elementów, jakich w kuchni nie może zabraknąć. Są to przede wszystkim sprzęty kuchenne oraz meble, służące do przygotowywania i przechowywania potraw. Obowiązkowe jest umieszczenie w kuchni:

  • lodówki,
  • zamrażarki,
  • zlewu,
  • piekarnika,
  • blatu kuchennego,
  • szafek kuchennych.

Mała kuchnia wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań. Dobrze jest zdecydować się na szafki, które posiadają głębokie szuflady. Decydując się na meble na zamówienie, dobrze jest również zapełnić wolne przestrzenie dodatkowymi szafkami. Mała wysuwana półka nie zajmie zbyt dużo miejsca, a pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania przypraw czy innych dodatków kuchennych. 

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając małą kuchnię?

Posiadając małą przestrzeń kuchenną, nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Warto zadbać o to, aby we wnętrzu panowało jak najwięcej światła. Duże okno zapewnia nie tylko odpowiednią jasność w całym wnętrzu, optycznie je powiększając, ale stanowi również świetną wentylację powietrza. Wybierając meble do kuchni o niewielkim metrażu, dobrze jest postawić na blaty błyszczące, jednak takie, które nie posiadają dodatkowych zdobień. Zapewnia to minimalizm, który świetnie sprawdza się w małych przestrzeniach oraz pozwala na odbijanie się naturalnego światła, co optycznie powiększa całe wnętrze. Wybierając dekoracje do małej kuchni, dobrze jest je ograniczyć do minimum. Najlepiej sprawdzają się świeże zioła, które nie tylko zdobią całą przestrzeń, ale są również wyjątkowo użytkowe. Innym przykładem jest wykorzystanie ładnego i atrakcyjnego wizualnie sprzętu. Czajnik, toster czy inny sprzęt kuchenny o innowacyjnym designie pozwoli stworzyć w kuchni wyjątkowy klimat, bez konieczności wprowadzania do niej zbędnych ozdób. Tak zaprojektowana kuchnia będzie nie tylko wyjątkowo funkcjonalna, ale i piękna i estetyczna, co z pewnością zachęci domowników do częstszego przebywania w niej.