Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Mufy światłowodowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

mufy

Mufy światłowodowe odpowiedzialne są za ochronę miejsc, w których kable światłowodowe łączą się ze sobą. W praktyce ich zastosowanie jest znacznie szersze. W jakim celu wykorzystuje się mufę światłowodową? Jak jest zbudowana? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

W jakim celu wykorzystuje się mufę światłowodową?

Najważniejszą funkcją muf jest protekcja miejsc łączenia ze sobą kabli światłowodowych. Co więcej, umożliwiają również łączenie ze sobą poszczególnych elementów i ich rozgałęzianie. Skutecznie chronią spawy przed uszkodzeniami w wyniku działań mechanicznych. Mufy światłowodowe gwarantują także satysfakcjonującą drożność i funkcjonalność przewodów. Zastosowanie ich sprawia, że zarządzanie systemem światłowodowym jest znacznie bezpieczniejsze, jednocześnie mniej problematyczne. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że można wykorzystać je zarówno w przypadku kabli napowietrznych, jak również tych doziemnych. Część muf jest wielofunkcyjnych. Na rynku znajdziemy modele, które wyposażone są w termiczne uszczelniacze.

Jak zbudowana jest mufa światłowodowa?

Wiemy już, jakie zastosowanie mają mufy światłowodowe. Warto teraz nieco zapoznać się z budową tego elementu. Otóż jest to kompletny osprzęt- służy on do łączenia ze sobą włókien odcinków instalacyjnych, które są ze sobą zespawane. Część ta zbudowana jest z kasety- jej głównym zadaniem jest magazynowanie kabli. Dodatkowo charakteryzują się magazynkami osłonek spawów. Do pozostałych elementów składowych muf zaliczamy oznaczniki, opaski kablowe, zawory pneumatyczne, uchwyty do mocowania, uszczelnienia, zaciski uziemiające. Mufy światłowodowe mogą posiadać owalne bądź okrągłe gardziele- dzięki nim możliwe jest wprowadzanie nieprzeciętych kabli.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru mufy światłowodowej?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, którą należy się zająć. Mowa o tym, na co zwracać uwagę podczas zakupu mufy. Jeśli chcielibyśmy podjąć optymalną decyzję, wówczas należy zapoznać się z właściwościami dostępnych modeli. Nie mogą sprawiać kłopotów podczas montażu. Niemniej istotny jest sam materiał, z którego mufy światłowodowe zostały wykonane. Najczęściej jest to polipropylen lub inne tworzywa sztuczne. Najważniejsze jest jednak, aby był on odporny na warunki atmosferyczne, skrajne temperatury i na promieniowanie UV.