Wyciszenie ścian budynku krok po kroku
Hałas i odgłosy z zewnątrz budynku mogą dać się we znaki tak samo mocno, jak chłodne powietrze przenikające do pomieszczeń przez nieocieplone ściany budynku. Profesjonalnie wykonana izolacja cieplna i akustyczna to gwarancja komfortowych temperatur w domu i odpowiedniego wygłuszenia ścian. Dobre wyciszenie budynku zapewniają najlepszej jakości materiały izolacyjne, które z właściwą skutecznością tłumią dźwięki o różnym pochodzeniu, zarówno zza ściany, jak i spoza budynku. W ten sposób, decydując się na termomodernizację, zyskujemy nie tylko odpowiedni mikroklimat w domu, ale również wytłumienie hałasu.
Kiedy izolacja termiczna jest wskazana?
O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu warstwa izolacyjna na ścianach budynków mieszkalnych nie było normą, o tyle we współczesnym budownictwie jest wymogiem absolutnie koniecznym. Nieocieplony budynek traci sporą ilość ciepła, co jest rekompensowane przez dogrzewanie, pochłaniające nieraz spore koszta. W obliczu rosnących opłat za energię grzewczą, perspektywa rosnących rachunków może przyprawiać o ból głowy. Właściwy mikroklimat w domu ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu i dobrego samopoczucia, ale – co najważniejsze – ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Jeśli temperatury są zbyt niskie, a powietrze zbyt wilgotne, w budynku mogą pojawić się ogniska pleśni i grzybów, które są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego i nerwowego. To zdecydowanie niesprzyjające warunki przede wszystkim dla małych dzieci i alergików, a także osób z niewydolnością oddechową, które stoją za chorobami nowotworowymi i zmianami w układzie oddechowym. Izolacja termiczna jest zatem wskazana do wszystkich budynków mieszkalnych, a w szczególności do tych, które są narażone na działanie wilgoci ze względu na swoje położenie.
Czym jest izolacja akustyczna?
Izolacja akustyczna polega na wytłumieniu ścian zewnętrznych budynku i odcięcia ich od źródła hałasu przez ułożenie warstwy ocieplenia o właściwościach akustycznych. Należy pamiętać, że wszystkie materiały na ocieplenie powinny mieć odpowiednie parametry akustyczne, o których zapewnia producent umieszczając odpowiednie oznaczenie na etykiecie produktu. Szczególnie narażone na hałas są budynki zlokalizowane przy autostradach i drogach szybkiego ruchu, na osiedlach mieszkalnych czy w pobliżu bogato rozwiniętej infrastruktury. Dobrej jakości materiały izolacyjne mają wysoką zdolność tłumienia dźwięków, czyli ich odbijania od swojej powierzchni, a jednocześnie – pozwalają ścianom “oddychać” zapewniając swobodną cyrkulację powietrza. Budynek taki zyskuje ochronę nie tylko przed hałasem, ale również przed ucieczką ciepła.
Co dodatkowo wpływa na dobrą akustykę w budynku?
Na komfort akustyczny w budynku ma wpływ przede wszystkim termomodernizacja, ale jeśli pominiemy takie kwestie, jak szczelność okien czy rozkład pomieszczeń nawet najlepiej wykonana izolacja termiczna i akustyczna nie będzie w stanie w 100% zapewnić oczekiwanych efektów. Spore znaczenie ma rodzaj i konstrukcja ścian zewnętrznych w budynku. Do ich wznoszenia należy wybierać materiały o jak najlepszych parametrach cieplnych, odpornych na wilgoć i czynniki zewnętrzne, a także mających dużą gęstość i masę, które gwarantują lepsze wytłumienie hałasu. Jeśli chodzi o okna i stolarkę drzwiową, należy zwracać uwagę na parametr energooszczędności, który stanowi gwarancję lepszego blokowania ucieczki ciepła i znacznie lepszego wytłumienia dźwięków. Nie bez znaczenie jest również rozkład pomieszczeń, na co warto zwrócić uwagę już na etapie projektowania domu. Pomieszczenia, które są najbardziej narażone na powstawanie hałasu, takie jak łazienka, ubikacja czy pralnia, najlepiej jest planować z dala od sypialni i pokoju gościnnego. Możemy się również zdecydować na dodatkową warstwę izolacji na ścianach zewnętrznych lub – w przypadku na przykład mieszkań w budynkach szeregowych – na izolację ścian od wewnątrz, aby wytłumić dźwięki dochodzące z sąsiadującego lokalu.