Termowentylatory. Czemu warto go używać i jak wybrać najlepszy model?
W wielu regionach Polski zanotowano już pierwsze przymrozki tej jesieni. Nawet jeśli w waszym regionie jeszcze ich nie było, obniżenie temperatury to z całą pewnością tylko kwestia czasu. Oznacza to, że zimniej będzie nie tylko na zewnątrz, ale też w naszych domach. Co gorsza, nie wszystkie systemy ogrzewania mieszkania są w stanie ogrzać wnętrza na tyle, by zapewnić ich użytkownikom komfort w sezonie grzewczym. Skuteczne termowentylatory w takich sytuacjach okażą się prawdziwym wybawieniem. Co trzeba wiedzieć na ich temat?
Dzięki nadmuchowi wysokiej temperatury powietrza, termowentylatory – w naszym kraju nazywane również farelkami – są w stanie szybko zwiększyć komfort termiczny w każdym wnętrzu. Ich skuteczność szczególnie łatwo widoczna jest w małych wnętrzach, ale równie dobrze można użyć ich także, jeśli chodzi o duże pomieszczenie – oczywiście pod warunkiem wyboru urządzenia o dużej mocy. Oczywiście to, czy farelka będzie skuteczna i bezpieczna, w największej mierze zależne jest od tego, jaki model wybierzecie. By pomóc wam w podjęciu właściwej decyzji, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opisujemy najważniejsze aspekty i parametry termowentylatora.
Termowentylator ceramiczny. Komfort termiczny w każdym pomieszczeniu. Czemu warto korzystać z nich w okresie jesienno zimowym?
Termowentylatory to nic innego, jak niewielkich rozmiarów grzejniki. Są to urządzenia wolnostojące, a dzięki niedużej masie można je łatwo przenosić pomiędzy różnymi pomieszczeniami, a nawet domami. Zasada działania termowentylatora jest banalnie prosta. Termowentylator składa się z kilku elementów, z których najważniejszymi są grzałka oraz wiatrak. Ten drugi jest odpowiedzialny za doprowadzenie oraz odprowadzenie powietrza z urządzenia, drugi zaś – za podwyższenie (a w niektórych modelach – również jej obniżenie) temperatury. Termowentylator jest zasilany energią elektryczną, dzięki czemu bez przeszkód może być używany w pomieszczeniach bez dostępu np. do sieci gazowej. Szeroki wybór termowentylatorów znajdziecie na https://www.neonet.pl/do-domu/sprzet-grzejny.html.
Regulacja temperatury, regulacja mocy i wydajny element grzejny. Jakie parametry techniczne sprawdzić przy wyborze urządzenia do dogrzewania pomieszczenia?
Wybór termowentylatora należy odpowiednio przemyśleć. Zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego modelu, koniecznie sprawdźcie jego kluczowe parametry i zastanówcie się, czy będą one wystarczające dla dogrzania waszego mieszkania. Najważniejsze parametry to z całą pewnością:
- moc urządzenia: im większa ona będzie, tym szybciej i wydajniej urządzenie ogrzeje pomieszczenie. Należy jednak zauważyć, że nie tylko ona wpływa na sprawność termowentylatora – duże znaczenie ma także wydajny wiatrak.
- regulacja temperatury i mocy: dzięki tej funkcji, termowentylatory mogą być wykorzystywane w różnych wnętrzach – zarówno małych, jak i dużych;
- regulacja nawiewu: pozwala dopasować siłę nawiewu do naszych potrzeb oraz specyfiki danego pomieszczenia. Niektóre modele pozwalają też uruchomić sam nawiew, dzięki czemu mogą używane jako zwykły wentylator również poza sezonem grzewczym;
- funkcja oscylacji: dzięki wprawieniu wiatraka w ruch wahadłowy, termowentylator lepiej rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu, równomiernie je dogrzewając;
- obecność filtra: pozwala on wyeliminować z pomieszczenia szkodliwe drobiny, poprawiając jakość powietrza, którym oddychamy.
Termowentylatory – dodatkowe funkcje: sterowanie za pomocą pilota, wyłącznik bezpieczeństwa i nawiew zimnego powietrza
Wybierając termowentylator, warto też pamiętać o funkcjach, które wprawdzie nie są niezbędne dla jego wydajnego działania, ale znacznie poprawiają wygodę i komfort jego użytkowania. Mowa tu w szczególności o:
- możliwości sterowania za pomocą pilota – dzięki niej możemy wyłączyć urządzenie, nie wstając z łóżka lub kanapy;
- wyłączniku bezpieczeństwa – automatycznie odłącza on zasilanie w przypadku osiągnięcia przez grzałkę zbyt wysokiej temperatury. Zapobiega to zapłonowi urządzenia oraz spięciom, gwarantując tym samym bezpieczną eksploatację;
- nawiew zimnego powietrza – wspomniana już funkcja wyłączenia grzałki przy włączonym wiatraku czyni z termowentylatora sprzęt bardzo uniwersalny, który przyda się również w upalne dni.
Farelka do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń. Kiedy przenośne urządzenie chłodzące i grzewcze okaże się najbardziej przydatne?
Lista potencjalnych zastosowań termowentylatora jest naprawdę długa. Poza osobami, które po prostu lubią wyższą temperaturę w domu, a których ogrzewanie nie jest w stanie im jej zagwarantować, zakup farelki powinni przemyśleć również:
- rodzice małych dzieci – termowentylator świetnie dogrzeje pokój dziecięcy np. po kąpieli;
- właściciele łazienek bez grzejników – farelka pozwoli im komfortowo brać kąpiel również jesienią lub zimą.
Termowentylator łazienkowy. Jakie zabezpieczenie powinno posiadać urządzenie do tego pomieszczenia? Bezpieczne i przyjemne ciepło
Skoro wspomnieliśmy już o łazience, warto opisać najważniejsze cechy wentylatora, który może być używany w tym pomieszczeniu. Poza odpowiednią mocą, koniecznie należy zwrócić uwagę na obecność zabezpieczeń przed wilgocią – zagwarantują one eksploatację urządzenia bez ryzyka porażenia prądem.