Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Wybieramy tapetę dekoracyjną do salonu – poradnik

tapeta do salonu

Czy wiesz jak całkowicie odmienić wnętrze swojego salonu? Najlepszy wybór to tapeta ścienna! Rozwiązania tego typu cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić. Mają one wiele zalet, które przedstawiamy w tym artykule. Z tekstu dowiesz się też, jak dobrać okleiny do różnych typów wnętrz oraz jakie wzory i kolory będą najlepsze do salonu.

Tapety dekoracyjne i ich największe zalety

Tapety są bardzo wygodnym sposobem na aranżację ściany. Pozwalają na sprytne zakrycie różnych nierówności czy ubytków, których nie trzeba koniecznie uzupełniać jak w przypadku malowania farbą. Nakładanie tapety zajmuje też mniej czasu, ponieważ nie wymaga przygotowania w postaci położenia odpowiedniej warstwy tynku i wyrównania całości. Ponadto okleiny znacznie lepiej odmieniają całe wnętrze niż zwykła farba. Odświeżenie salonu jest dzięki nim po prostu znacznie łatwiejsze. Oprócz tego mnogość kolorów i motywów pozwala dopasować okleinę dosłownie do każdego stylu i miejsca.

Jak dobrać tapetę do stylu aranżacji?

Różne style urządzania wnętrz wymagają innych mebli, dodatków, kolorów oraz przede wszystkim aranżacji ścian. Wybierając tapetę, warto się zastanowić, co ma w danym salonie dominować. Jeśli jest on urządzony w minimalistycznym lub nowoczesnym stylu, dobrze jest zdecydować się okleinę z bardzo delikatnym, wręcz ledwo widocznym wzorem. W przypadku stylu boho z całą aranżacją świetnie będą się komponować wszelkie tapety w motywy roślinne, zwłaszcza te z dużymi zielonymi liśćmi. W salonach inspirowanych przeszłością i stylem vintage dobrze sprawdzą się tapety ze wzorami imitującymi wnętrza sprzed wielu lat.

Tapeta na ścianę a ilość światła w salonie

Stopień oświetlenia salonu to bardzo ważna rzecz w procesie doboru umeblowania. Wnętrza, które naturalnie mają mało światła słonecznego, na przykład z racji małych okien, dobrze jest rozświetlić jasną tapetą, ponieważ ta ciemna będzie jedynie zwiększała ponure wrażenie. W jaśniejszych pokojach masz znacznie większe pole do popisu. Można tutaj śmiało wybierać nieco ciemniejsze motywy, chociaż warto tu pamiętać, że nawet w bardzo jasnym salonie nie powinny całkowicie dominować ciemne barwy.

Jaka tapeta do salonu o małym metrażu?

Podobnie jak w przypadku naturalnie ciemnego wnętrza, małe pokoje bardzo trudno zaaranżować. Dobrze jest w ich przypadku zdecydować się na jasne wzory i kolory, ponieważ te ciemne jedynie zwiększą wrażenie małego pokoju. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie metody kontrastu. Na jednej ścianie tapetuje się wówczas na przykład białą okleinę, a na tej naprzeciwko lub prostopadle kładzie się czarną tapetę. To rozwiązanie wymaga dobrego doboru mebli oraz nieco odwagi, ale odpłaca się niezwykle oryginalnym wyglądem i optycznym powiększeniem wnętrza.

Najpopularniejsze motywy tapet – na który się zdecydować?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych konfiguracji, choć od lat triumfy świecą sprawdzone wzory w wielu wariacjach. Niesłabnącą popularnością cieszą się kwiaty i wszelkie wzory florystyczne. Stanowią one idealne uzupełnienie do eleganckiego wnętrza każdej osoby uwielbiającej rośliny. Oprócz tego nie można zapomnieć o tapetach o motywach geometrycznych. Popularne są zarówno romby, kwadraty czy prostokąty, jak i koła bądź linie układające się we wzory. Warto też pamiętać o tapetach imitujących materiały naturalne. W sklepach znajdziesz okleiny wyglądające jak drewno, kamień czy nawet beton.

Tapeta na wszystkich ścianach, a może tylko na jednej?

Wielu osobom wydaje się, że jeśli już decydują się na tapetę, to muszą oni koniecznie pokryć nią wszystkie ściany. Oczywiście jest to świetny sposób na aranżację, jednak niejedyny. Coraz więcej osób decyduje się na tapetowanie tylko jednej bądź kilku ścian, co pozwala uzyskać wrażenie wyjątkowego kontrastu, a czasami także wyróżnienia wytapetowanej ściany. Dobrze jest wówczas postawić na wyraźny i starannie przemyślany wzór, który będzie przyciągał uwagę właśnie w to miejsce.