Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne? Praktyczne porady i triki.

drzwi zewnętrzne

Piękne wejście do domu zachęca do wkroczenia do środka i zaznajomienia się z domownikami. Świadczy też o całym domu — drzwi wejściowe są bowiem pierwszą rzeczą, na jaką natykają się goście i odwiedzające dom osoby. Warto zadbać zatem o ich estetykę i dobry stan. Nawet najpiękniejsze i najlepsze skrzydła z czasem mogą się nieco rozregulować, dlatego ważne jest systematycznie sprawdzanie ich stanu. Zobacz, jak wygląda regulacja zawiasów w drzwiach wejściowych i jak należy poprawnie ją wykonać.

Regulacja drzwi zewnętrznych — kiedy jest potrzebna?

Drzwi zewnętrzne skrzypią, nie chodzą płynnie lub zahaczają o inne elementy? To znak, że czas na wyregulowanie zawiasów. Nieprawidłowe otwieranie się i zamykanie drzwi może być niekomfortowe i bardzo irytujące. Jak rozpoznać, że problem leży w nieodpowiednio wyregulowanych zawiasach? Zobacz, co dzieje się z drzwiami, gdy zawiasy są źle wyregulowane:

  • skrzydło drzwiowe nie porusza się płynnie, otwieranie sprawia kłopot i pojawia się opór podczas próby otwarcia lub zamknięcia drzwi zewnętrznych albo drzwi wewnętrznych;
  • drzwi wewnętrzne lub drzwi wejściowe skrzypią w którymkolwiek momencie ich otwierania albo zamykania;
  • skrzydło nie przylega odpowiednio do ościeżnicy drzwi — pojawiają się szpary, szczeliny lub otarcia na ościeżnicy albo drzwiach; świadczy to też o złym docisku skrzydła do ościeżnicy; nieszczelne drzwi powodują dzienne straty ciepła, tu szukać należy też przyczyny nieszczelności;
  • źle osadzone drzwi zewnętrzne zahaczają o górną część ościeżnicy albo zbyt ściśle przylegają do podłogi, powodując efekt tzw. szurania drzwi.

Jeśli którykolwiek z tych problemów pojawił się u Ciebie, Twoje drzwi wymagają regulacji. Regulacja drzwi zewnętrznych nie jest trudna i przeprowadzisz ją samodzielnie. Dobrze wyregulowane i sprawdzone drzwi będą przyjemniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Regulacja drzwi wejściowych — co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz regulację?

Problemy z drzwiami mogą wynikać również z innych przyczyn niż tylko źle wyregulowanych zawiasów. Koniecznie sprawdź, czy nie są źle użytkowane albo narażone na niekorzystne warunki związane z temperaturą lub wilgocią. Drzwi wejściowe są zwykle odporne na wilgoć i nadmierne nasłonecznienie, ale ich nadmiar może prowadzić do nieodwracalnych odkształceń. Postaraj się zapobiegać problemom związanym zwłaszcza z wilgocią. Częste otwieranie również może powodować odkształcenia. Jeśli drzwi są intensywnie użytkowane, systematyczna regulacja jest koniecznością. Warto regulować drzwi zewnętrzne przynajmniej dwa razy w ciągu roku oraz wtedy, gdy zauważysz, że drzwi ocierają się o podłogę lub po zewnętrznej stronie drzwi odnajdziesz ślady otarć. Jakiekolwiek problemy z drzwiami są zwykle łatwe do usunięcia, dlatego regulację zawiasów wykonuj bez wahania.

Regulacja drzwi wejściowych krok po kroku

Aby dobrze wyregulować drzwi wejściowe, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj zawiasów, na jakich drzwi są osadzone. Do regulacji zawiasów nie musisz kupować specjalistycznych narzędzi, potrzebny jest jedynie klucz imbusowy.

Zawiasy kołkowe

Najbardziej popularny rodzaj zawiasów to zawias kołkowy. Ich regulacja zależy od tego, czy potrzebujesz wyregulowania zawiasu górnego, czy zawiasu dolnego. Zawias górny spowoduje przesunięcie skrzydła w prawo lub w lewo o ile regulujemy śrubę górną tego zawiasu. Z kolei regulacja dolnej śruby powoduje zwiększenie lub zmniejszenie tego, jaka jest siła docisku skrzydła do framugi. Zawias dolny odpowiada za podniesienie lub obniżenie usadzenia skrzydła.

Z pomocą klucza imbusowego reguluj śruby tak, by drzwi były odpowiednio osadzone. Nie bój się tutaj nieco poeksperymentować i sprawdzaj, jak będą działać wyregulowane zawiasy. Po chwili regulacji sprawdź otwieranie i zamykanie drzwi. Zabiegi powtarzaj, aż wyregulowane drzwi zewnętrzne będą działały płynnie, a po zamknięciu drzwi nie będzie żadnych widocznych szpar.

Zawiasy puszkowe

Zawias ten ułożony jest w specjalnej puszcze, która montowana jest w otworze w skrzydle drzwiowym. Regulacja możliwa jest bez konieczności otwierania skrzydła. Z pomocą imbusowego klucza wyreguluj każdą z trzech śrub tak, aby drzwi chodziły płynnie. Ogromne znaczenie ma cierpliwość, częste sprawdzanie efektu i dokładna regulacja.

Po regulacji sprawdź po obu stronach ościeżnicy, czy nie występuje efekt nadmiernego nachodzenia skrzydła na ościeżnicę. Nachodzenie skrzydła może powodować nieestetyczne ślady i drzwi zewnętrzne z czasem mogą stać się coraz brzydsze.

Zawias 3D

Są to nowoczesne zawiasy wpuszczane w skrzydło drzwiowe. Regulacja może odbywać się w trzech płaszczyznach. Podczas regulacji pamiętaj o tym, by równomiernie rozłożyć ciężar skrzydła na tych zawiasach. odpowiednia regulacja to dobre wyważenie drzwi, który niweluje nieestetyczne otarcia, sprawia, że drzwi chodzą płynnie, a ich funkcjonalność jest duża. To również komfort domowników i gwarancja długotrwałego, dobrego działania.