Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy warto zainwestować w klimatyzację z funkcją jonizacji powietrza?

Technician repairing air conditioner

Możliwości nowoczesnych klimatyzatorów wcale nie kończą się wyłącznie na chłodzeniu oraz ogrzewaniu domowego powietrza. Dostępne na rynku urządzenia świetnie radzą sobie również z usuwaniem różnych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy alergeny. Odpowiada za to system filtrów oraz tzw. jonizator, który jest coraz częściej wykorzystywanym komponentem. W niniejszym tekście tłumaczymy, na czym polega jonizacja i dlaczego warto zainwestować w klimatyzator z taką funkcją.

W jaki sposób działa jonizator?

Zadaniem jonizatora jest sterylizacja powietrza, czyli neutralizowanie wszelkich czynników, które potencjalnie mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników. Odpowiada za to aktywny filtr elektrostatyczny, który wytwarza jony ujemne. Cząsteczki z ujemnym ładunkiem elektrycznym wchodzą następnie w reakcję z zanieczyszczeniami, jakie znajdują się w domowym powietrzu. W efekcie kurz, pył, bakterie, wirusy czy grzyby przylegają do powierzchni filtra, sprawiając tym samym, że dane pomieszczenie staje się całkowicie pozbawione wszelkich zarazków oraz alergenów.

Warto dodać, że jonizator usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale także nieprzyjemne i uciążliwe zapachy, np. powstające w czasie gotowania. Dzięki temu oddychanie oczyszczonym powietrzem jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale także bardzo przyjemne – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem oraz serwisem klimatyzacji.

Chociaż jonizacja wydaje się skomplikowanym procesem, to należyte utrzymanie jonizatora wcale nie jest trudnym zadaniem. Aby filtr mógł działać efektywnie, to wystarczy go regularnie czyścić z użyciem ciepłej wody. Nawet tak podstawowe prace konserwacyjne sprawią, że wkład będzie spełniał swoje zadanie przez kilka lat i nie będzie wymagał wymiany.

Zalety klimatyzacji z funkcją jonizacji powietrza

Liczne elementy wyposażenia domu, a zwłaszcza sprzęty elektroniczne oraz część materiałów wykończeniowych, generują jony dodatnie, które nie mają zbyt dobrego wpływu na samopoczucie oraz zdrowie domowników. Przebywanie w pomieszczeniach z cząsteczkami o dodatnim ładunku może sprawiać, że dana osoba zacznie doświadczać uciążliwych bólów głowy, problemów z koncentracją, a nawet częstszego występowania infekcji górnych dróg oddechowych. Warto dodać, że w naturalnym środowisku przewaga jonów ujemnych nad dodatnimi jest zupełnie normalna – takie zjawisko można zaobserwować np. w górach czy lasach. Jonizator sprawia, że możliwe jest osiągnięcie zbliżonego mikroklimatu we własnym domu.

Fakt, klimatyzator z jonizatorem jest nieco droższy od podstawowych modeli, jednak pozytywny wpływ jonizacji powietrza na zdrowie jest nie do przecenienia. Użytkownicy, którzy mieli okazję korzystać z takiego sprzętu, wskazywali wiele pozytywnych następstw – od zwiększonej wydajności pracy, przez lepsze samopoczucie, aż po poprawę krążenia.

Podsumowanie

Klimatyzatory to uniwersalne i wielofunkcyjne urządzenia, które potrafią zadbać nie tylko o komfort termiczny, ale także jakość powietrza. Rosnąca ilość zanieczyszczeń pochodzących ze smogu, spalin czy działalności fabryk sprawia jednak, że klasyczne filtry mogą okazać się niewystarczające. Właśnie dlatego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji z jonizatorem, czyli specjalnym komponentem usuwającym nawet najdrobniejsze drobinki kurzu i alergeny. Takie rozwiązanie jest polecane szczególnie dla osób, które zmagają się z astmą i alergią lub mieszkają w dużych ośrodkach miejskich, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.