Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy zamontowaną oczyszczalnię biologiczną można przenieść w inne miejsce?

oczyszczalnia biologiczna

Osoby, które mają na swojej działce zainstalowaną oczyszczalnię biologiczną, czasami zmuszone są do przeprowadzenia gruntownego remontu domu. Problemem może okazać się wówczas konieczność stworzenia nowych ciągów komunikacyjnych, które mogą znajdować się tuż nad wybudowaną wcześniej oczyszczalnią. Właściciele działek zastanawiają się wtedy, czy istnieje możliwość przeniesienia urządzenia w inne miejsce – odpowiadamy na pytanie w artykule!

Zmiana miejsca oczyszczalni biologicznej

Niezależnie od przyczyny, konieczność przeniesienia oczyszczalni biologicznej w inne miejsce nie jest żadnym problemem! Jej nowa lokalizacja musi wyłącznie spełniać wymagania Prawa Budowlanego i Prawa Wodnego, które obejmują m.in.:

  • konieczność zamontowania oczyszczalni minimum 1.5 m nad poziomem wód gruntowych,
  • zachowanie odpowiednich odległości – minimum 2 m od granicy działki, 3 m od drzew oraz 30 m od studni,
  • możliwość zachowania spadków, które są wymagane do pracy urządzenia. Najczęściej znajdują się one pomiędzy wyjściem kanalizacji z budynku i przyłączem oczyszczalni.

Warto podkreślić, że przeniesienie biologicznej oczyszczalni ścieków w inne miejsce jest w pełni bezpieczne. Zmianę lokalizacji urządzenia najlepiej przeprowadzić przy pomocy profesjonalnej firmy montażowej, która zajmuje się instalacją oraz rozruchem przydomowych oczyszczalni.

Lokalizacja oczyszczalni a nowe ciągi komunikacyjne

Jednym z najczęstszych powodów chęci zmiany lokalizacji przydomowej oczyszczalni jest konieczność stworzenia nowego ciągu komunikacyjnego. Ma to związek m.in. z wybudowaniem na posesji garażu, którego podjazd miałby znaleźć się tuż nad wkopanym w ziemię urządzeniem. Jak mówi nam specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Niekiedy okazuje się, że budowa nowego ciągu komunikacyjnego wcale nie musi wiązać się z koniecznością zmiany lokalizacji oczyszczalni. W każdym przypadku, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, zalecane jest  zasięgnięcie porady instalatora lub producenta urządzenia.

W przypadkach, kiedy pojazd właściciela nie jest ciężki, przeniesienie oczyszczalni może nie być konieczne. Może okazać się także, że wymagane będzie wyłącznie zamontowanie w ziemi dodatkowych wzmocnień.

Choć wizja zmiany lokalizacji biologicznej oczyszczalni ścieków może dla niektórych wydawać się przerażająca, nie jest to ani skomplikowany, ani czasochłonny zabieg. Warto jednak pamiętać, aby zawsze korzystać z usług rzetelnych firm montażowych, które profesjonalnie i sprawnie przeniosą urządzenie w inne miejsce.