Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pistoletu lakierniczego?

pistolet lakierniczy

Nałożenie lakieru to zwykle finalny etap przygotowania detalu, a wykonywana powłoka malarska ma za zadanie podnosić walory estetyczne wyrobu, a także zabezpieczać go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem warunków zewnętrznych – zwłaszcza kontaktem z wodą lub wilgotnym powietrzem zwiększającym ryzyko korozji. Obok lakierowania proszkowego stosuje się lakierowanie „na mokro”, wymagające użycia kompresora i pistoletu lakierniczego.

W jaki sposób działa pistolet lakierniczy?

Lakierowanie „na mokro” oznacza konieczność skorzystania z instalacji dostarczającej sprężonego powietrza, która zagwarantuje stabilne ciśnienie oraz odpowiednio duży jego przepływ. Sam proces lakierowania wymaga użycia pistoletu lakierniczego, w którym lakier jest zasysany przez strumień powietrza i po rozproszeniu nanoszony na malowaną powierzchnię w postaci aerozolu. Powietrze jest tu więc medium odpowiedzialnym za transport. Pistolet natomiast pozwala na ustawienie ilości zużywanego lakieru oraz precyzyjne kierowanie jego strumieniem. Używany lakier jest pobierany ze zbiornika mocowanego na pistolecie, z którego spływa grawitacyjnie w kierunku dyszy. Za uruchamianie przepływu odpowiedzialna jest znajdująca się w dyszy iglica, przesuwana językiem spustowym na rękojeści.

Jakie są rodzaje pistoletów lakierniczych?

Pistolety lakiernicze są oferowane w wersjach różniących się jakością zastosowanych materiałów oraz precyzją działania, a także sposobem pracy. Dostępne są pistolety HP (High Presure), czyli wysokociśnieniowe oraz niskociśnieniowe z wysokim transferem materiału HVLP (High Volume Low Presure) oraz z niskim transferem materiału tj. LVLP (Low Volume Low Presure). Różnice użytkowe polegają na ilości zużywanego powietrza oraz na poziomie możliwych strat używanego materiału. Pistolety HP wymagają jego dużej ilości, co prowadzi do marnowania części lakieru, a pistolety LVLP zadowalają się jego mniejszym poborem, znacznie oszczędniej gospodarując przy tym rozpylaną farbą, której dużo większa część dociera do malowanej powierzchni.

Co jest szczególnie ważne przy wyborze?

Do najważniejszych kwestii związanych z pistoletami lakierniczymi należy ich jakość, która zwykle przesądza o osiąganych efektach. Najlepiej wybierać modele wykonane z dużą precyzją z dyszami i iglicami zrobionymi z mosiądzu np. spośród dostępnych w ofercie firmy RG Narzędzia. Tańsze urządzenia sprawdzą się jednak przy nakładaniu podkładu oraz pracach wymagających mniejszej precyzji. Bardzo istotne jest dopasowanie pistoletu i zestawu wykorzystywanych dysz do rodzaju używanego lakieru i jego charakterystyki.