Jak montować ogrodzenia panelowe?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się ogrodzenie panelowe nowoczesne. Nie ulega wątpliwości, że coraz częściej wybieraną formą grodzenia posesji na terenach prywatnych są właśnie ogrodzenia panelowe. Wśród głównych zalet takiego rozwiązania można wymienić powszechną dostępność, prosty montaż, niską cenę oraz niewielkie koszty ewentualnej naprawy. To wszystko sprawia, że nawet samodzielnie można przygotować całość ogrodzenia.
Przygotowanie do montażu paneli ogrodzeniowych
Na wstępie trzeba obliczyć, ile paneli ogrodzeniowych będzie potrzebnych do zrobienia płotu. Warto pamiętać, że standardowa długość przęsła wynosi 2,5 m, ale do każdego z nich trzeba doliczyć jeszcze promień słupka, a także 3 cm, czyli odległość pomiędzy panelem a początkiem słupka z obu stron. W dużym przybliżeniu można wskazać, że jeden panel to około 2,60 m ogrodzenia. Kolejnym krokiem jest podzielenie długości boków działki przez 2,60 m. Liczbę paneli potrzebnych do ogrodzenia możesz wyliczyć w ten sposób. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wysokość słupków zależy nie tylko od wysokości paneli, ale również od ewentualnej obecności podmurówki. Najlepiej umieścić słupki w betonie na głębokości 40-50 cm, a do tego jeszcze 20 cm podmurówki. Prace zawsze trzeba zacząć od właściwego przygotowania podłoża, niezależnie od tego, czy ogrodzenie będzie z podmurówką czy bez. Właśnie dlatego teren należy dokładnie oczyścić z gruzów, roślin, a także pozostałych przeszkód, żeby można było wyrównać grunt. Jeśli na całej długości ogrodzenia są duże różnice w wysokości punktów skrajnych to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej, która zniweluje nierówności. Chodzi przede wszystkim o to, żeby grunt był stabilną podstawą pod ogrodzenie. Gdy na odległości 50 m spadek wynosi 1,5 – 2 m to jest to oczywiście niezbędne. Szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli to na działce pochyłej ma się odbywać montaż paneli ogrodzeniowych. W takiej sytuacji montaż kaskadowy prawdopodobnie sprawdzi się najlepiej. Przy spadku terenu każdy kolejny panel jest niżej montowany, żeby stworzyć uskok zbliżony do nachylenia terenu.
Wykopanie dołków
Na początku należy wykopać dołki o głębokości 40 – 50 cm pod słupki ogrodzeniowe. Dzięki temu zagwarantujesz sobie odporność na przechył lub wiatr i ogólną stabilność całej konstrukcji. Można też użyć specjalnej wiertnicy glebowej, żeby uzyskać idealnie okrągły dołek. Urządzenie pozwala tworzyć precyzyjnie okrągłe dołki o średnicy oscylującej w zakresie 25 cm. Można przypuszczać, że użycie wiertnicy jest również gwarancją właściwego osadzenia betonu w dołku i dobrego trzymania w nim słupka. Nie wszyscy mają świadomość, że wiertło o średnicy 25 – 30 cm powinno zostać wykorzystane do wyższych ogrodzeń niż standardowe. Następnie słupki należy umieścić w tak przygotowanych dołkach. Bardzo ważne jest, żeby znalazły się w samym środku otworu, a nie przy brzegu, ponieważ ich średnica jest wyraźnie mniejsza od średnicy dołka. Dopiero teraz można rozpocząć właściwe osadzenie betonu. Osoby, które chcą zamontować ogrodzenie z podmurówką muszą pamiętać, że razem ze słupkami osadza się stopy słupków ogrodzeniowych. Gdy beton całkowicie zaschnie to można uznać montaż słupków ogrodzeniowych za zakończony. Jeśli samodzielnie zdecydowałeś się montować ogrodzenie panelowe to kup ogólnodostępny beton przemysłowy, ponieważ wtedy cena będzie zdecydowanie niższa. Dużo droższym rozwiązaniem będzie zamówienie i dostarczenie go przez firmę. Montowanie paneli można rozpocząć, gdy stoją już wszystkie słupki montażowe, a beton się związał. Warto mieć na uwadze, że specjalne obejmy będą potrzebne do prawidłowego połączenia gotowych elementów. Elementy do wzmocnienia połączeń w ogrodzeniu też są bardzo potrzebne. Świetnie sprawdzą się śruby oraz nakrętki nierdzewne zrywalne. Dobrym pomysłem jest też pokrycie przęseł ogrodzeniowych powłoką antykorozyjną, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z tak zwaną podmurówką również można zamontować płot panelowy. Należy zaznaczyć, że to elementy prefabrykowane tworzą jej konstrukcję. Jeśli zdecydowałeś się na taką opcję to masz dwa wyjścia do wyboru: podmurówka lana oraz prefabrykowana.
Montaż ogrodzenia i koszty
Cena elementów betonowych będzie wyższa, jeśli wybierzesz podmurówkę laną, dlatego podmurówka z elementów prefabrykowanych cieszy się większą popularnością. Prefabrykowane elementy trzeba położyć wzdłuż linii ogrodzenia, a następnie połączyć przy użyciu obejm, czyli łączników specjalnie do tego przeznaczonych. Dostępne są łączniki proste i narożne, które zapewniają estetyczny wygląd oraz stabilną całość. Drewniane wsporniki mogą się przydać do montażu paneli ogrodzeniowych. Należy mieć na uwadze, że jedna podmurówka przypada na jeden panel. Przeciętny element ma 5,5 cm szerokości, 20 cm wysokości, a także 2,5 m długości. Dzięki temu można z łatwością dopasować właściwy materiał do paneli. Jeśli wybierasz panele do montażu samodzielnego to zawsze kieruj się średnicą drutu, która powinna oscylować między 4 – 5 mm. Warto pamiętać, że takie elementy będą znacznie trwalsze w użytkowaniu, ale też droższe. Grubość drutu na panele nie ma znaczenia w przypadku samodzielnego montażu. Trzeba także dodać, że bez wykonywania podmurówki też można zamontować ogrodzenie systemowe. Najpierw skręcasz wszystkie elementy ogrodzenia, a później betonujesz słupki – zachowując pion i poziom. Jeśli po raz pierwszy wykonujesz ogrodzenie to lepiej nie testuj tej metody, ponieważ wymaga ona pewnej wprawy. Nie da się ukryć, że jednym z najtańszych rozwiązań na rynku jest ogrodzenie panelowe. To, ile finalnie zapłacisz za płot zależy od rodzaju materiału. Za ogrodzenie będzie trzeba zapłacić więcej w przypadku większej grubości pojedynczych krętów. Zastosowane zabezpieczenia przed korozją też mają wpływ na cenę. Bez wątpienia droższe są ogrodzenia ocynkowane i pomalowane proszkowo. Koszt ogrodzenia rośnie wraz z wysokością. Od 70 zł do 300 zł trzeba zapłacić za przęsło metalowe odpowiedniej jakości. Oczywiście można też kupić taniej, ale wtedy trwałość jest wątpliwa.
Partnerem artykułu jest sklepzogrodzeniami.pl