Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak nie stresować się egzaminem SEP? Poradnik dla debiutantów

jak się nie stresować sep

Egzamin SEP jest dość stresującym przeżyciem dla każdej osoby, która po raz pierwszy stara się uzyskać uprawnienia energetyczne, cieplne lub uprawnienia gazowe. Jest to zupełnie naturalne – w końcu na szali leży zawodowa przyszłość kandydata. Jeśli uzyska zaliczenie, jego sytuacja na rynku pracy diametralnie się poprawi. Jeśli nie – będzie musiał podejść do egzaminu ponownie. Faktem jest to, że wiele osób nie zdaje egzaminu SEP wyłącznie z powodu silnego stresu, który potrafi spowodować efekt pustki w głowie. Komisja Kwalifikacyjna nie jest jednak szkolnym nauczycielem, który „wyciąga” ucznia tylko dlatego, że wie, iż jest zdolny. Tutaj egzaminowani są dorośli ludzie, których obowiązkiem jest udowodnienie swoich kompetencji zawodowych. Czy można jednak coś poradzić na ten paraliżujący stres? Mamy kilka wskazówek, z których powinien skorzystać każdy, kto podchodzi do egzaminu SEP po raz pierwszy. Sprawdź je w naszym poradniku.

Zainwestuj w naprawdę dobre szkolenie SEP

Bez dobrego szkolenia nie pomogą Ci żadne techniki antystresowe. W końcu podczas egzaminu SEP liczy się wyłącznie to, czy masz wiedzę predysponującą Cię do posiadania uprawnień SEP, a tym samym wykonywania bardzo odpowiedzialnych robót instalacyjnych czy konserwacyjnych. Dlatego w pierwszej kolejności radzimy, abyś rozejrzał się za dobrym kursem SEP i nie oszczędzał na nim – potraktuj to, jako inwestycję w siebie, która zawsze się zwróci.

Wybór kursów SEP jest bardzo duży i dobrze, bo dzięki temu każdy może znaleźć porządne szkolenie blisko swojego miejsca zamieszkania. Szczególną uwagę radzimy tutaj zwrócić na szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Są one świetnie oceniane przez uczestników i pracodawców, a o ich jakości najlepiej świadczą wysokie wskaźniki zdawalności.

Kursy SEP Krajowego Centrum Kształcenia są organizowane praktycznie w całej Polsce, w tym między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

Skup się podczas szkolenia SEP

Znalezienie dobrego szkolenia SEP to jedno, ale jeszcze trzeba wziąć w nim udział i przynajmniej postarać się utrzymać skupienie. Może to być dość trudne, bo musisz pamiętać, że kursy SEP są mocno skondensowane pod względem ilości przekazywanych informacji. W końcu w ciągu zaledwie kilku godzin trzeba omówić bardzo skomplikowane i ważne zagadnienia. Radzimy więc, abyś na szkolenie udał się wypoczęty i maksymalnie skoncentrowany na sukcesie, jakim będzie zdanie egzaminu SEP.

Zostań po kursie SEP i zapytaj instruktora o niezrozumiałe dla Ciebie kwestie

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś po zakończeniu szkolenia SEP poprosił osobę, która je prowadziła o wyjaśnienie Ci tych zagadnień, które są dla Ciebie niezrozumiałe. Wiele osób niestety wstydzi się przyznać, że coś jest dla nich za trudne, a takie braki w wiedzy z pewnością zostaną uwypuklone podczas egzaminu SEP.

Dobry instruktor z pewnością poświęci Ci kilka chwil i wyjaśni wszelkie kwestie, których nie rozumiesz. Możesz go również podpytać o to, jakie zagadnienia mogą zostać poruszone przez Komisję Kwalifikacyjną w trakcie egzaminu – instruktor ma w tym zakresie doświadczenie i być może udzieli Ci życzliwych wskazówek.

Rób notatki w trakcie szkolenia

Zaskakujące, jak wielu kursantów w ogóle nie robi notatek. Tymczasem nie ma możliwości, aby w ciągu kilku godzin przyswoić cały zakres tematyczny, w jakim porusza się instruktor. Ludzki mózg ma ograniczone możliwości poznawcze, dlatego zawsze radzimy, aby słuchając instruktora od razu zapisywać sobie najważniejsze kwestie.

Jest to o tyle korzystne, że dysponując notatkami można sobie jeszcze zrobić małą powtórkę przed samym egzaminem SEP. Poza tym większość z nas to wzrokowcy – łatwiej zapamiętujemy to, co mamy przed oczami. Warto to wykorzystać i tym samym realnie zminimalizować strach przed tym, że czegoś zapomnisz.

Zdobywaj uprawnienia SEP krok po kroku

Dobrą wskazówką dla osób ambitnych, które chcą zdobyć komplet uprawnień SEP (energetyczne, cieplne i gazowe) jest to, aby nie robić tego za jednym razem – przynajmniej nie w sytuacji, gdy dopiero stawiasz pierwsze kroki w szeroko rozumianej branży energetycznej. Lepszym rozwiązaniem będzie metoda organiczna, czyli stopniowe zdobywanie uprawnień SEP.

Zacznij na przykład od kursu elektryka, który przygotuje Cię do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne. Gdy to się uda, będziesz mógł zapisać się na kolejne szkolenie SEP i tym razem podejść do egzaminu na grupę uprawnień G2, czyli cieplne. Następnym krokiem będzie zdobycie uprawnień gazowych. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej „ogarnąć” ogromny zakres tematyczny, a tym samym odczuwać mniejszy stres podczas egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną.

I jeszcze jedna wskazówka na sam koniec: nie spiesz się z odpowiadaniem na pytania. Przeanalizuj sobie odpowiedź w głowie, przygotuj ją, zastanów się, czy jest prawidłowa i dopiero wtedy udziel jej Komisji Kwalifikacyjnej. Nikt Cię nie pogania.