Jak wybrać firmę do projektowania rozwiązań wykorzystujących technologie IoT?
IoT jest skrótem od angielskiego zwrotu „internet of things” i może być bezpośrednio tłumaczony jako Internet rzeczy. Pojęcie po raz pierwszy zostało użyte w 1999 roku jako określenie połączonych ze sobą przedmiotów. Dziś coraz szerzej wykorzystuje się go w wielu aspektach naszego życia.
Czym są rozwiązania IoT dla przedsiębiorstw i gdzie można je zastosować?
Za Internet rzeczy dziś powszechnie uznawane są systemy połączonych ze sobą przedmiotów, które tworzą cyfrową sieć. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom możliwe jest nie tylko komunikowanie się użytkownika z przedmiotami, ale i rzeczy pomiędzy sobą w celu wzajemnej poprawy funkcjonalności, a także zwiększenia intuicyjności obsługi. Mogą one dokonywać łączności ze sobą z pomoc: Bluetooth, Wi-Fi, Ethernetu bądź technologie typu Zigbee. IoT znajduje nie tylko szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, ale i przemyśle, gdzie stoi u podstaw tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Dużą rolę grają tu: wszelkiego rodzaju czujniki, roboty, a także sztuczna inteligencja. Rozwiązania IoT w tworzeniu zaawansowanych systemów wykorzystuje firma AIUT. Stosowane są m.in. do:
- zdalnego monitoringu zbiorników olejowych, LPG, butli, zbiorników paliwowych oraz do wykrywania wycieków,
- zdalnego odczytu gazomierzy, wodomierzy, liczników energii,
- inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym,
- zarządzania terminalem cargo i paliw,
- zdalnego monitoringu dostaw i floty autocystern,
- zdalnego monitoringu taboru kolejowego oraz cystern kolejowych,
- automatyzowania pracy stacji CNG/LNG.
Co powinno cechować firmę zajmującą się IoT?
Mimo iż wydawać może się, że technologia IoT dopiero raczkuje w naszym kraju, wiele firm prowadzi działalność związaną z Internetem rzeczy. Warto zdecydować się na przedsiębiorstwo, które posiada wiedzę w tym aspekcie, a także doświadczenie oraz chęć rozwoju. Grupa pracowników powinna być duża i składać się ze specjalistów wielu branż: automatyków, mechaników, elektroników czy robotyków. Nie powinni oni zamykać się na współpracę z jednostkami badawczymi oraz starać się być elastycznymi, by sprostać wymaganiom klienta. Warto, aby firma korzystała z najnowocześniejszych rozwiązań – uczenie maszynowe oraz sztuczna inteligencja do tworzenia swoich projektów. Przydatna bywa także własna linia produkcyjna dla tworzenia urządzeń IoT. Pozwala to na szybką realizację powierzonych projektów. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie osób, które projektują autorskie rozwiązania i wdrażają je do przedsiębiorstw, gdyż gwarantuje to uzyskanie nowatorskiego, niezwykle funkcjonalnego rozwiązania, którego nie posiada żadna inna firma. Dodatkowo warto przypomnieć, że wyznacznikiem dobrego przedsiębiorstwa z branży IoT są także rekomendacje klientów.
Czy warto wprowadzić technologię IoT do przedsiębiorstwa?
Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze rozwiązania IoT będą nie tylko coraz częściej wdrażane do naszej codzienności, ale i do firm. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu efektywności oraz wydajności pracy. Nowoczesne urządzenia przejmują część obowiązków pracowników, co pozwala na lepsze zarządzanie podsiadanymi zasobami, a także analizują rozległe bazy danych. Ponadto inwestycja w Internet rzeczy w przedsiębiorstwie pozwala na redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększa satysfakcję klientów danej firmy. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ im bardziej zautomatyzowana i połączona z siecią firma, tym większe ryzyko ataku hakerskiego oraz wycieku danych. Warto podkreślić, że można znacząco zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z zastosowaniem IoT w przedsiębiorstwie, wybierając do wykonania technologii rzetelne i doświadczone firmy.