Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak zadbać o kabiny toaletowe w przestrzeni publicznej?

toalety publiczne

Każda toaleta publiczna powinna być czysta, jednak rzeczywistość często rozczarowuje. Choć ogólnie rzecz biorąc, toalety w budynkach użyteczności publicznej prezentują się lepiej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, niektóre z nich nadal straszą, przez co korzystają z nich tylko odważni lub ci, którzy nie mają innego wyboru. W jaki sposób zadbać o kabiny toaletowe znajdujące się w przestrzeni publicznej, aby nikt nie bał się do nich wejść?

Odpowiednia kolejność czynności przy czyszczeniu kabiny WC

Kabiny toaletowe znajdujące się w miejscach publicznych powinny być sprzątane codziennie z zachowaniem właściwej kolejności poszczególnych czynności. Pierwszym krokiem jest wymiana wszelkich zużytych akcesoriów: uzupełnienie papieru toaletowego i ręczników papierowych oraz pojemników z mydłem. Następnie należy pozbyć się śmieci oraz zamieść podłogę, przygotowując ją do późniejszego mycia, oraz zdezynfekować muszle klozetowe, pisuary i umywalki. Niezbędne jest także umycie luster i innych powierzchni błyszczących, półek i otworów oraz ścian i drzwi kabiny WCMycie podłogi najlepiej pozostawić na koniec. Dzięki zachowaniu takiej kolejności czyszczenia nie dojdzie do zabrudzenia żadnej wcześniej posprzątanej powierzchni.

Sprzątanie najlepiej zaplanować na godziny, w których natężenie ruchu jest niewielkie (w przypadku toalet czynnych całodobowo) lub nie ma go wcale (w przypadku toalet w galeriach handlowych, na basenach, w urzędach i innych podobnych obiektach). Mocniej oblegane toalety trzeba oczywiście czyścić częściej, ograniczając się jednak w ciągu dnia do szybkiego przetarcia podłogi i dezynfekcji wyposażenia kabiny oraz uzupełnienia mydła i papieru toaletowego.

Łatwe w czyszczeniu kabiny toaletowe z laminatu HPL

Aby czyszczenie toalety przebiegało sprawniej, warto zdecydować się na kabiny wykonane z materiału łatwego w czyszczeniu. Warunek ten spełnia laminat HPL. Do usunięcia zwykłych zabrudzeń z powierzchni płyty HPL wystarcza ciepła woda i miękka ściereczka. Resztki środków czyszczących można usunąć za pomocą ręcznika papierowego lub ścierki absorbującej wodę. Trudniejszych zabrudzeń można pozbyć się z zastosowaniem uniwersalnych środków czyszczących – tłumaczy pracownik firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją kabin sanitarnych z laminatu HPL. Łatwość czyszczenia nie jest jednak jedyną zaletą płyt HPL. To tworzywo odporne na wilgoć, co sprawia, że nadaje się wprost idealnie do toalety. Charakteryzuje się także wytrzymałością na uderzenia, ścieranie i zadrapania oraz niskie i wysokie temperatury.

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa: aby osoby zajmujące się sprzątaniem toalety miały jak najmniej pracy, warto przypomnieć jej użytkownikom – na przykład za pomocą tabliczek z odpowiednią informacją – że toaleta publiczna jest dobrem wspólnym. Jeśli każdy zachowa po sobie porządek, wszystkim będzie korzystało się z niej przyjemniej.