Sprężarki tłokowe od BOGE – dlaczego warto je wybrać?
Sprężone powietrze we współczesnym przemyśle można uznać za najważniejsze medium przeznaczone do zasilenia zupełnie różnorodnych odbiorników. Jest względnie tanie w eksploatacji, wysoce efektywne, a przy tym także niewymagające w kwestii samej obsługi. Podstawą ich działania są sprężarki tłokowe, serce całego systemu, które spręża powietrze i wymusza jego przepływ w odpowiednim kierunku. Dzisiaj dowiemy się, jaką charakterystykę mają sprężarki tłokowe marki BOGE.
Sprężarki tłokowe – ogólna charakterystyka urządzenia
Sprężarka to podstawowe urządzenie w przypadku każdej instalacji sprężonego powietrza (pneumatycznej), przeznaczonej do zasilenia sprężem różnorodnych urządzeń i narzędzi ręcznych. Kompresor, dzięki zdolności sprężania gazu do bardzo wysokich wartości, ma podstawowy i decydujący wpływ na kwestię wydajności pracy całego zakładu wytwórczego czy usługowego. Warto jednak wcześniej poznać jego sposób działania.
Sprężarki tłokowe są urządzeniami o wysokiej sprawności, zależnej przede wszystkim od ich konstrukcji. Sprowadza się ona do tłoka, który w trakcie poruszania się we wnętrzu cylindra wytwarza w nim duże ciśnienie. Można nim zasilić w praktyce wszystkie rodzaje urządzeń i odbiorników – od ręcznych, aż po całe, skomplikowane układy składające się nawet kilkuset odbiorników o bardzo dużej mocy.
Gdzie znajdzie zastosowanie sprężarka tłokowa?
Sprężarki tłokowe mają mnóstwo zastosowań, które wynikają przede wszystkim z ich wysokiej uniwersalności. Ze względu na niezbyt skomplikowaną budowę oraz zastosowanie wyłącznie bardzo prostych w naprawie części, są także tanie w naprawie, a tym samym popularne wśród wszystkich przedsiębiorców. Doskonale sprawdzą się w:
- motoryzacji,
- zakładach mechaniki pojazdowej,
- zakładach produkcyjnych,
- w lakierniach,
- w okrętownictwie,
- i w wielu innych gałęziach współczesnego przemysłu.
Rodzaje sprężarek tłokowych – olejowa i bezolejowa
Sprężarki tłokowe różnią się między sobą wieloma cechami technicznymi, przez które różni się także sposób ich eksploatacji.
- Sprężarka tłokowa olejowa – to urządzenie wyposażone we wtrysk oleju, który tworzy film na bocznych ściankach cylindra i innych elementach mechanicznych poruszających się względem siebie na podstawie tarcia. Olej chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się poszczególnych podzespołów, a także uszczelnia cały zespół i sprawia, że niekontrolowane przecieki powietrza można wyeliminować w zasadzie do zera.
- Sprężarka tłokowa bezolejowa – coraz częstszy widok w przemyśle, w którym czystość powietrza jest szczególnie istotna. Urządzenie to nie ma wtrysku oleju, lecz w zamian do jego produkcji zastosowano specjalne tworzywa o niskim współczynniku tarcia, przez co w trakcie pracy nie generują nadmiernej ilości ciepła. Wadą jest oczywiście to, że mogą być nieco mniej wydajne oraz mniej szczelne, lecz można je zastosować także w aplikacjach wymagających zachowania najwyższej czystości powietrza, w tym np. w przemyśle spożywczym.
Jaką mają charakterystykę pracy kompresory tłokowe?
Sprężarki tłokowe ze względu na swoją dość nieskomplikowaną budowę mają wiele zalet, przez które stanowią jedno z najpopularniejszych rodzajów kompresorów na całym rynku. Ich przewagą nad innymi jest przede wszystkim duża powszechność, przez którą na rynku znajdują się tysiące mniej i bardziej polecanych wariantów. Zaletą wszystkich, niezależnie od ich konstrukcji, jest:
- Duża liczba dostępnych wariantów – sprężarki tłokowe występują w wielu wariantach, różniących się mocą, wydajnością, konstrukcją, a także ceną zakupu oraz wysokością kosztów bieżących związanych z samą eksploatacją.
- Niska cena – produkty te ze względu na nieskomplikowaną budowę są oczywiście także korzystnie wycenione w stosunku do ich sprawności, wydajności i niezawodności.
- Znikomy koszt eksploatacji – podobnie jak w powyższym przypadku, sprężarka tłokowa cechuje się niskim poziomem skomplikowania, przez co wymiana jej zużytych elementów nie wymaga ogromnej wiedzy technicznej oraz dostępu do wyspecjalizowanego serwisu.
- Łatwa obsługa – zaletą nie do przecenienia jest także sam sposób obsługi. Urządzenia wymagają od operatora jedynie podstawowej wiedzy technicznej, przez co ich przeszkolenie trwa znacznie krócej niż w przypadku pozostałych rodzajów sprężarek używanych w przemyśle.
Sprężarki powietrza tłokowe firmy BOGE – wysoka jakość w korzystnej cenie
Sprężarki powietrza tłokowe są urządzeniami bardzo łatwymi w eksploatacji i tanimi w samym zakupie, wiele zależy jednak od samego producenta. Firmy, które produkują sprężarki tłokowe, prześcigają się w kwestii wytrzymałości swoich urządzeń oraz ich ponadprzeciętnej funkcjonalności w stosunku do ceny zakupu. W rezultacie urządzenia te są coraz bardziej dopracowane i spełniają w najmniejszych szczegółach wszelkie oczekiwania współczesnych przedsiębiorców.
Marka BOGE jest jedną z najbardziej uznanych na rynku i fakt ten nie wynika znikąd. Niemiecka firma zachwyca jakością swoich urządzeń oraz ich perfekcyjnym dopracowaniem, przez co ich zakup zawsze – niezależnie od charakterystyki pracy danego zakładu – jest nie tylko opłacalny, lecz także w pełni bezpieczny.
Nie bez znaczenia jest także serwis – firma BOGE jest rynkowym potentatem i widać to także po kwestiach stosunkowo pobocznych. Przede wszystkim marka cechuje się wysokim zaangażowaniem w rozwój, dzięki czemu poszczególne urządzenia są żywotne i wysoce wydajne, a przy tym również łatwe w naprawie dzięki rozwiniętej siatce dostawców części zamiennych.
Ponadto większość z nich można podłączyć do istniejącej już instalacji i montować w różnorodnych konfiguracjach bez obaw względem kompatybilności. Można także je rozbudowywać o kolejne elementy. Doskonałym wyborem i ciekawym rozwiązaniem wartym wdrożenia jest z całą pewnością sterownik mikroprocesorowy BOGE Focus Control, dzięki któremu można stosunkowo szybko i bez zbędnego problemu obsługiwać wiele pojedynczych sprężarek jednocześnie.
Podczas zakupu, koniecznie zwróć uwagę na pochodzenie danego urządzenia i kieruj się w stronę dostawców wyspecjalizowanych w obrocie sprężarkami tłokowymi, jak marka Pneumatik.pl.