Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Zabezpieczanie budynków i konstrukcji stalowych. Dlaczego należy stosować powłoki ochronne?

powłoki ochronne

W ostatnich latach wielu konstruktorów coraz częściej zaczęło stosować stalowe konstrukcje, ponieważ dają one znacznie większe możliwości niż materiały tradycyjne. Tego typu tworzywa charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz plastycznością, co daje ogromne możliwości przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian. Jednak jak zabezpieczyć je przed ogniem?

Dlaczego trzeba zabezpieczać konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe są proste w montażu, jednak mają one również swoje wady. Ich  właściwości mechaniczne ulegają znacznemu pogorszeniu, gdy są wystawione na działanie wysokich temperatur. Oznacza to więc, że w momencie, gdy dojdzie do pożaru, budynek może się bardzo szybko zawalić.

Z tego powodu konstrukcje stalowe muszą być odpowiednio zabezpieczane, aby zwiększyć ich odporność na powstawanie odkształceń. Dzięki odpowiedniej ochronie przeciwogniowej w trakcie pożaru ekipy ratunkowe zyskują więcej czasu na ewakuację osób z budynku.

Dlaczego warto stosować powłoki ochronne?

Do zabezpieczania budynków i konstrukcji stalowych najczęściej używa się farb pęczniejących. Charakteryzują się one tym, że nadają całości atrakcyjnego wyglądu, a przy tym nie zaburzają założeń projektu. Oznacza to więc, że stosując tego typu zabezpieczenie, nie tylko zwiększa się bezpieczeństwo całej konstrukcji na czas wystąpienia pożaru, ale również poprawia jej wartości wizualne. Tego typu farby są coraz chętniej wybierane jako pasywne zabezpieczenie pożarowe, ponieważ można je bardzo efektywnie wykorzystywać również jako element dekoracji. 

Pęczniejące przeciwpożarowe powłoki ochronne w ostatnich latach zostały zoptymalizowane pod względem kosztów ich nakładania. Na rynku pojawia się coraz większa liczba producentów takich zabezpieczeń, co sprawia, że cena za tego typu materiały cały czas spada. Obok systemów płytowych, które również są tanim sposobem na zabezpieczenie przeciwpożarowe, to właśnie farby pęczniejące są niedrogim i skutecznym rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo budynku w momencie, gdy dojdzie do wybuchu pożaru. 

Więcej o tym, dlaczego należy stosować powłoki ochronne w przypadku konstrukcji stalowych, znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45891/zabezpieczenie-ogniochronne-kontrukcji-stalowych/