Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Do czego służy folia na podczerwień?

folia na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień przy użyciu specjalnych folii to obecnie jeden z najnowocześniejszych i najefektywniejszych sposobów na dogrzanie pomieszczeń. To świetna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania gazowego oraz standardowego ogrzewania podłogowego. Mimo rosnącej popularności folii na podczerwień wiele osób nadal nie wie, jak działa i do czego służy ten produkt. W dzisiejszym artykule rozwiewamy te wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda folia grzejna na podczerwień?

Folia grzejna na podczerwień to swego rodzaju elastyczny grzejnik zasilany elektrycznie. Stosowany jest do ogrzewania pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, lokalach usługowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Głównym źródłem ciepła jest w tym przypadku wykonana z grafitu warstwa, stanowiąca system emisji promieniowania podczerwonego. Grafit jest doskonałym przewodnikiem prądu, dlatego sprawdza się doskonale. Na krawędziach folii znajdują się miedziane elektrody, które z jednej strony łączą się z warstwą grafitową, a z drugiej podłączone są na stałe do instalacji elektrycznej. Bazę produktu stanowi natomiast folia PET. To materiał zapewniający odporność na ogień oraz uszkodzenia mechaniczne. Folie na podczerwień dostępne są w różnych grubościach, szerokościach oraz mocach grzewczych.

W jaki sposób folia dogrzewa pomieszczenia?

Folia na podczerwień najczęściej kojarzona jest z ogrzewaniem podłogowym. To dobry trop, jednak tylko po części, ponieważ zakres wykorzystania tego produktu jest znacznie szerszy. Można stosować go również w ogrzewaniu ściennym oraz sufitowym. Folia nagrzewa powierzchnię w sposób płaszczyznowy, a więc może być zamontowana właściwie w dowolnym miejscu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada folie na podczerwień:  Energia dostarczana przez prąd elektryczny o napięciu zmiennym 230 V umożliwia stałe nagrzewania elementów będących w stałym kontakcie z produktem. Folia nie nagrzewa jednak powietrza, jak ma to miejsce przy tradycyjnym ogrzewaniu konwencjonalnym, a konkretne przedmioty. Mogą być to np. zamontowane na podłodze panele. Ciepło z podłogi jest następnie emitowane do całego pomieszczenia. Komfort termiczny mieszkańców jest w ten sposób zwiększony, ponieważ ogrzewanie na podczerwień zapewnia prawidłowy rozkład ciepła całego ciała.

Główne zalety folii na podczerwień

Wybór folii na podczerwień jako głównego lub dodatkowego systemu ogrzewania budynku ma wiele zalet. Przede wszystkim należy wspomnieć tu o ogromnych możliwościach zastosowania tego produktu. Folię można montować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, biurach, restauracjach, siłowniach, szpitalach, hotelach, pensjonatach, a nawet kamperach. Pojazdy tego typu znakomicie sprawdzają się podczas podróży w gronie rodziny i przyjaciół. Montaż folii w podłodze auta rozwiązuje problem z chłodem w trakcie zimnych nocy.

Dostępna m.in. w Szczecinie folia na podczerwień jest tania w zakupie i późniejszej eksploatacji. Jej instalacja jest szybka i prosta – nie wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy montażowej. To produkt działający praktycznie bezobsługowo. Folia nie nagrzewa się nadmiernie i utrzymuje stałą temperaturę ustawioną przez użytkownika za pomocą termostatu. Urządzenie można zaprogramować, aby automatycznie uruchamiało folię rano i po południu, czyli w momentach, gdy większość mieszkańców przybywa w domu. Kiedy nikogo nie ma w budynku, folia nie nagrzewa pomieszczeń i nie marnuje energii. To ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, ograniczające straty ciepła i generujące widoczne oszczędności w rachunkach za energię.