Czym się kierować przy wyborze projektu lokalu usługowego?
Założenie własnej działalności lub chęć rozwinięcia dobrze prosperującego biznesu wymaga od nas niejednokrotnie budowy nowego, w pełni funkcjonalnego i dostosowanego do potrzeb lokalu usługowego, który będzie stanowić wizytówkę naszej firmy. Jeszcze przed pierwszymi pracami budowlanymi stajemy przed koniecznością wyboru projektu lokalu usługowego, co może stanowić niemałe wyzwanie. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy projekt naszego nowego lokalu?
Lokalizacja lokalu usługowego
Nasz biznes, oprócz wysokiej jakości produktów lub usług potrzebuje jednej fundamentalnej rzeczy – świetnej lokalizacji. I to właśnie usytuowanie budynku (w szczególności kształt i wymiary działki, jej usytuowanie względem stron świata, dostęp do drogi dojazdowej, zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy) powinno stanowić jeden z najważniejszych czynników, którymi musimy się kierować podczas wyboru projektu lokalu usługowego.
Lokalizacja naszego biznesu powinna mieścić się w dobrze zaludnionej okolicy, gdzie z łatwością dotrą do nas klienci dopasowani do grupy docelowej usług. Nie zapominajmy o tym, by przy okazji samego projektu budynku zweryfikować przeznaczenie sąsiadującego terenu. Projekty Muratora oferują gotowe projekty dostosowane do potrzeb różnych biznesów usługowych, dlatego też to właśnie tam, szukając swojego nowego projektu, powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności.
Jakość materiałów wykorzystanych do budowy lokalu
Zdecydowana większość klientów poszukujących gotowych projektów zwraca uwagę na to, jak nowoczesne budynki usługowe są zaprezentowane w Katalogach, czy na stronach internetowych. Oczywiście estetyka wykonania jest niezmiernie ważna, jednak nie powinniśmy zapomnieć o jakości materiałów budowlanych, które zostaną wykorzystane do realizacji naszej inwestycji, dzięki którym estetyczny wygląd budynku będzie utrzymywał się przez lata.
Jeśli nasz biznes usługowy będzie rósł, powinniśmy przygotować się na wizyty wielu klientów. Z czasem niektóre elementy budynku będą nadmiernie eksploatowane, aby uniknąć tego, a przynajmniej znacznie spowolnić ten proces, zadbajmy o wysokiej jakości wykończenie podłóg, ścian i stropów.
Wielkość lokalu usługowego
Poszukując idealnego projektu lokalu usługowego, grzechem byłoby nie zwrócić uwagi na jego wielkość. Metraż budynku powinien być idealnie dostosowany do specyfiki działalności, uwzględniając takie kwestie jak odpowiednie zaplecze, np.: kuchnię w przypadku usług gastronomicznych czy relatywnie dużą powierzchnię pomieszczenia głównego, które może pomieścić odpowiednią liczbę osób.
Dzisiaj mamy możliwość przebierania w ofertach projektów – w tym aspekcie powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Zbyt mały lokal ograniczy potencjał naszego biznesu, zbyt duży natomiast odstraszy klientów, którzy odwiedzając nas, poczują się nieswojo w pustym, zbyt przestronnym pomieszczeniu.
Całkowity koszt realizacji projektu
Decydując się na zakup gotowego projektu lokalu usługowego, warto choć w przybliżony sposób poznać całkowity koszt takiej inwestycji. Nie sztuką jest dobrać piękny, bogaty w efektowne wykończenie projekt, który w połowie budowy zarzucimy ze względu na brak środków finansowych umożliwiających dokończenie lokalu.
Rozwiązaniem tego jest zakup projektu lokalu usługowego wraz z kosztorysem inwestorskim. Taki kosztorys zawiera pełną wycenę budowy, zawierając w sobie nie tylko koszty materiałów, ale też cenę wynajmu maszyn budowlanych i robociznę. To pozwoli nam przygotować się na wydatek i zadecydować, czy ten konkretny gotowy projekt domu jest w zasięgu naszych możliwości finansowych.
Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski
Tekst sponsorowany: Projekty gotowe Muratora – https://projekty.muratordom.pl