Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak wybrać nitownice profesjonalne?

nitownice

Nitownice wykorzystywane są w wielu różnych pracach, używają ich zarówno zakłady produkcyjne, jak i domowi majsterkowicze. Istnieje kilka rodzajów nitownic, a to którą wybierzemy, powinno podyktowane być rodzajem pracy, jaką chcemy przy użyciu tego narzędzia wykonać. Określenie „nitownica profesjonalna” może odnosić się do różnego typu nitownic, które spełniają wysokie standardy i praca z ich wykorzystaniem jest dzięki temu łatwiejsza i szybsza.

Jak wybrać nitownice profesjonalne?

Szukając nitownicy, niezależnie od tego, czy będziemy z niej korzystać w pracy, czy w domu podczas realizowania swojego hobby, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość jej wykonania. Oczywiście dużo łatwiej jest spotkać profesjonalne urządzenia tego typu w zakładach pracy, które korzystają z nitownic umożliwiających bardzo szybką pracę, czyli nitownic pneumatycznych lub z podłączeniem do sieci. Nie mniej, także urządzenia ręczne powinny spełniać pewne standardy. Godne polecenia nitownice profesjonalne ręczne charakteryzują się wytrzymałością i stabilnością, dzięki czemu praca przy ich użyciu będzie lżejsza, a same narzędzia posłużą nam przez wiele lat.

Rodzaje nitownic

Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka rodzajów nitownic. Co ważne, różnią się one między sobą nie tylko sposobem działania, ale również tym, jakiego rodzaju nity można przy ich użyciu zamontować. Poniżej wymienimy najpopularniejsze rodzaje nitownic wraz z krótkim opisem.

1. Nitownice ręczne są bardzo proste w obsłudze i wytrzymałe, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Aby ich używać nie potrzebne jest nam żadne źródło zasilania, są proste w obsłudze, dzięki czemu mają bardzo szerokie zastosowanie. Wadą tych urządzeń jest to, że pracując nimi, musimy mocować każdy nit osobno, wykorzystując do tego siłę własnych mięśni, co wydłuża bardzo pracę. Ten tym nitownicy sprawdzi się wobec tego przy robotach precyzyjnych, niewymagających pośpiechu.

2. Nitownice pneumatyczne są totalnym przeciwieństwem narzędzi ręcznych, jeśli chodzi o tempo pracy. Nity zaciskane są pod wpływem działania sprężonego powietrza, dzięki czemu narzędzie to nie wymaga od nas użycia siły. Praca taką nitownicą jest więc wygodna i szybka, a przede wszystkim bardzo wydajna, dlatego też urządzenia te spotkamy głównie na liniach produkcyjnych dużych zakładów przemysłowych.

3. Nitownice akumulatorowe lub z podpięciem do sieci, to urządzenia, które znajdują się gdzieś pomiędzy nitownicami ręcznymi a pneumatycznymi, jeśli chodzi o siłę zacisku. Nitownica wyposażona w akumulator jest bardzo praktyczna ze względu na to, że nie wymaga podpinania żadnych kabli, w związku z czym łatwiej jest nią dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie podczas prac remontowych i budowlanych.

4. Nitownica do łańcuchów to ostatni rodzaj, o którym warto wspomnieć, choć jest to narzędzie bardzo specjalistyczne. Wykorzystuje się je w produkcji oraz naprawach m.in. łańcuchów rowerowych lub do pił spalinowych.