Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Chwasty – jak skutecznie się ich pozbyć?

Oprysk na chwasty dwuliścienne

Ochrona rośliny to jeden z najistotniejszych aspektów rolnictwa. Niestety pozbywanie się szkodników i chwastów jest coraz trudniejsze i wymaga drastycznych środków. W jaki sposób skutecznie pozbyć się chwastów, które utrudniają wzrost roślin?

Chwasty dwuliścienne – wróg, którego ciężko się pozbyć

Aby skutecznie walczyć z chwastami, należy dobrze poznać swojego wroga. Jednymi z najpowszechniej występujących chwastów, są chwasty dwuliścienne. Do ich grona zaliczyć można chociażby babkę lancetowatą i zwyczajną, bylicę pospolitą, komosę białą, koniczynę, pokrzywę, powój polny czy rdest ptasi lub skrzyp polny. Chociaż wiele z tych chwastów można wykorzystać w domowym zielniku, nie są one pożądanym elementem upraw. Chwasty zagrażają plonom, gdyż zabierają im wszystkie elementy niezbędne do życia i rozwijania się. Dodatkowo mogą być żywicielami dla organizmów, które wywołują choroby zatruwające rośliny. Odpowiednie rozpoznanie chwastu umożliwia skuteczne zwalczenie niechcianego organizmu. Dlatego zaleca się, by sprawdzić swoje pole pod tym kątem, najlepiej korzystając z atlasów chwastów. Może to umożliwić wybranie preparatu o węższym działaniu, który rozprawi się z konkretnymi gatunkami.

Jak pozbyć się chwastów dwuliściennych?

Oprysk na chwasty dwuliścienne powinien być dostosowany do etapu rozwoju chwastów. W sytuacji, w której mamy do czynienia z nasionami lub chwastami jednorocznymi, możliwe jest stosowanie oprysków doglebowych bądź dolistnych. Chwasty, które rosły na polu ponad rok, należy opryskiwać preparatami dolistnymi w sposób selektywny lub nieselektywny. Warto pamiętać, że oprysk doglebowy powinien odbywać się w konkretnych warunkach pogodowych, by umożliwić jak najlepszy transport substancji do nasion chwastów. Temperatura musi być wyższa od tej, jaka uznawana jest za minimalną temperaturę kiełkowania danych chwastów.

Walka z chwastami nie należy do najłatwiejszych, jednak dzięki wyborowi odpowiedniego preparatu można przeprowadzić ją szybko i skutecznie. Więcej na temat oprysków dowiesz się ze strony Syngenta.pl.