Jaką metodę wiercenia pod studnię wybrać?
Szukając efektywnego sposobu na pobór czystej i dobrej jakościowo wody, wiele osób posiadających domki jednorodzinne decyduje się na wykop studni głębinowej. Pozwoli to na znaczne oszczędności, ponieważ woda z własnego źródła może być pobierana za darmo. Jest przy tym czysta i dobra dla zdrowia. Przed pracami wiertniczymi warto zastanowić się, jaką metodę należałoby wybrać.
Metoda płuczkowa
Przed wyborem odpowiedniej metody odwiertu, warto przeprowadzić badania geologiczne, które pozwolą na poznanie warstw wodonośnych występujących na danym terenie. W takim przypadku potrzebne będą specjalistyczne narzędzia, które można znaleźć m.in. na stronie Staltechnika.
Jedną z dwóch najpopularniejszych metod odwiertów jest odwiert studni metodą płuczkową. Polega na wydobywaniu zwiercin równocześnie z pogłębiającym się otworem studni. Płuczka wiertnicza może być powietrzna lub wodna, a jej głównym działaniem jest wytworzenie ciśnienia. Podczas wtłaczania ciśnienia wiertło zostaje schłodzone a zwierciny wypłukiwane. Dzięki temu urobek nie osadza się na dnie, a czas wiercenia bardzo się skraca.
Metoda udarowo obrotowa
Wybór tej metody wiąże się z pracą dwóch silnych urządzeń wiertniczych, takich jak wiertnica hydrauliczna oraz młoty wiertnicze udarowe. Jeśli studnia kopana jest na podłożu skalnym i bardzo twardym, często jest to jedyna skuteczna metoda odwiertu. Ta metoda pozwala na kopanie głębokich studni, osiągających nawet 30 metrów głębokości.
Młoty wiertnicze i wiertnica hydrauliczna kruszą skały i zagłębiają się w grunt. W tym przypadku zwierciny wydobywane są na powierzchnie nieco później, a żeby je wydobyć, trzeba przerwać prace wiertnicze, co wydłuża nieco czas pracy. Mimo że jest to droższa metoda, przy twardym gruncie jest jedyną skuteczną. Aby wszelkie prace przebiegały sprawnie, a sprzęt nie zawieszał się oraz nie zużywał zbyt szybko, poleca się wykorzystanie fachowych wiertnic do geotechniki pod studnie. Wysokiej jakości sprzęt, skróci czas trwania prac i zapobiegnie ewentualnym awariom w trakcie.