Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Oglądanie mieszkania przed zakupem. Na co zwrócić uwagę?

zakup mieszkania

Zakup mieszkania to niemała inwestycja. Dodatkowo może okazać się wyborem na całe życie – dlatego przed zakupem dobrze jest dokładnie obejrzeć wymarzone M oraz zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dla każdego kupującego ważne może być co innego: rodzina zwróci uwagę na liczbę sypialni oraz lokalizację, natomiast singiel głównie na cenę. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas oglądania mieszkania przed zakupem? Podpowiadamy.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Oczywiście najważniejsze kwestie będą się różnić w zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy z rynku wtórnego. W pierwszym przypadku dobrze jest skupić się na stanie technicznym: gładkości i równości ścian, podłóg, parapetów i balkonu, a także kątów. Przyda się poziomica oraz miarka. Dobrze jest sprawdzić, czy ściany i podłogi są równe, a parapety mają odpowiedni kąt nachylenia. Zwróćmy szczególną uwagę na rysy i pęknięcia, przyjrzyjmy się, w jaki sposób zostały zamontowane okna oraz drzwi. Dobrze jest wszystkie otworzyć oraz zamknąć, by sprawdzić, czy wszystko działa jak powinno oraz czy okna są wystarczająco szczelne. Odkręćmy krany, sprawdzając, czy woda leci pod odpowiednim ciśnieniem oraz czy nie ma widocznych przecieków. Dobrze jest przejechać ręką po ścianach i sufitach, by sprawdzić ich gładkość oraz suchość. Sprawdźmy również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych oraz włączników, a także sprawność instalacji elektrycznej.

Układ pomieszczeń

Kwestię rozmieszczenia pomieszczeń warto rozważyć jeszcze przed wyborem idealnego lokum. Jest to szczególnie ważne w zależności od tego, jak dużego mieszkania poszukujemy: czy oczekujemy osobnej sypialni dla każdego członka rodziny, czy wystarczy nam jedynie dwupokojowe, niewielkie mieszkanko. Jednak opis, plan informacyjny lub zdjęcia to nie to samo, co oglądanie na żywo. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się dokładnie pokojom. Czy któryś z nich jest przechodni, czy pomimo metrażu nie wydają się zbyt małe, czy są ustawne? Nawet, jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera dobrze jest wziąć ze sobą taśmę mierniczą i dokładnie sprawdzić metraż mieszkania. Choć w przypadku ofert z rynku pierwotnego mieszkanie objęte jest pięcioletnią rękojmią dobrze jest wychwycić wszelkie nieprawidłowości od razu. Błędy zdarzają się w końcu każdemu.

Podczas oglądania można wyobrazić sobie rozmieszczenie najważniejszych mebli, na przykład dużego stołu w jadalni lub kanapy w salonie. Dzięki temu mniej więcej będziemy wiedzieć, czy nasze własne M będzie miało dokładnie taki wystrój, jak sobie wymarzyliśmy.

Orientacja względem stron świata

Dobrze jest oglądać mieszkanie w ciągu dnia. Światło słoneczne pozwoli na dokładniejsze obejrzenie wszystkich zakamarków, a jednocześnie ukaże nieprawidłowości. Dodatkowo dzięki temu będzie można zorientować się nie tylko w stronach świata, ale również na własne oczy zobaczyć, jak słońce pada w ciągu dnia.

Najlepszym wyborem jest mieszkanie z przynajmniej jednym oknem usytuowanym w stronę południową. Dzięki temu uzyskamy naturalne światło, a jednocześnie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie – dodaje specjalista z Samson Dom, deweloper oferujący nowe mieszkania na sprzedaż w Łodzi i Krakowie.

Z pewnością minusem jest fakt, że mieszkanie będzie mocno nagrzewało się w czasie lata – jednak problem ten można rozwiązać stosując rolety zaciemniające. Sypialnia może znajdować się od strony wschodniej, dzięki czemu każdego dnia będą budziły nas promienie słońca. Od strony północnej powinny znajdować się jedynie pomieszczenia gospodarcze lub łazienka, która nie posiada okna. Mieszkanie skierowane na północ będzie ciemne i zimne. Dobrze jest więc również wyjrzeć przez okno i sprawdzić, czy sąsiedni budynek nie zasłania zanadto dostępu do naturalnego światła słonecznego.

Wygląd całego budynku oraz części wspólnych

Podczas oglądania mieszkania warto zwrócić uwagę również na części wspólne oraz ogólny wygląd całego budynku oraz otoczenia. Widoczne uszkodzenia na klatce schodowej mogą świadczyć o słabej jakości wykonania. Śmieci dookoła bloku, jeśli jest on już zamieszkany, mogą świadczyć o tym, że mieszkańcy niezbyt dbają o wspólną przestrzeń. Widoczne ślady pleśni mogą świadczyć o słabej wentylacji. Tymczasem nic nie powinno wzbudzić naszych podejrzeń. W tym przypadku dobrze jest posłuchać swojej intuicji i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Czysta i ładna okolica da nam gwarancję, że w mieszkaniu będzie nam się dobrze mieszkało, nawet przez wiele lat.