Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czym jest fytoftoroza?

fytoftoroza

Uprawa roślin jest dla wielu osób czynnością uspokajającą, umożliwiającą stały kontakt z naturą. Niestety wiąże się ona także ze stresem spowodowanym działaniem chwastów, szkodników i pasożytów, które niszczą ciężką pracę ogrodników. Jedną z chorób, która może atakować często sadzone drzewa i krzewy ozdobne, kwiaty, a nawet warzywa, jest fytoftoroza.

Czym jest fytoftoroza?

Fytoftoroza to groźna choroba powodowana przez grzyby Phytophthora cinnamomi Phytophthora plurivora. Najczęściej grzybopodobne lęgniowce atakują rośliny iglaste, takie jak cyprysiki czy tuje i świerki. Jednak fytoftoroza jest na tyle powszechna, iż może atakować także inne gatunki roślin, również rośliny użytkowe, rolnicze i sadownicze. Fytoftoroza rozwija się w zbyt wilgotnej glebie oraz wysokiej temperaturze.

Jak rozpoznać fytoftorozę?

Fytoftoroza w pierwszej fazie atakuje system korzeniowy, dlatego jest niezwykle trudna do wykrycia. W tym czasie roślina pozbawiona jest wody oraz składników odżywczych. Korzenie gniją, a sama roślina zaczyna żółknąć i wysychać. Objawy widoczne dla ogrodnika pojawiają się dość późno i najczęściej wiąże je on z upałami, nie zaś z chorobą. Na korzeniach i pniu roślin, które obumarły z powodu fytoftorozy, zauważyć można czerwonobrązową tkankę, która świadczy o porażeniu chorobą.

Jak zwalczać fytoftorozę?

Ze względu na to, iż fytoftoroza jest chorobą późno zauważalną, bardzo trudno się ją zwalcza. Późne wykrycie sprawia, iż roślina nie ma szans na wyzdrowienie. Dodatkowo choroba nierzadko przenosi się na okazy sąsiadujące z zakażonym drzewem lub krzewem. Dlatego działanie ogrodnika powinno być szybkie i zdecydowane. Porażone rośliny muszą zostać usunięte z ogrodu, wykopane razem z korzeniami i spalone, by zminimalizować ryzyko przeniesienia się choroby. Jeśli fytoftoroza została wykryta szybciej, można skorzystać z preparatu do zwalczania choroby. Możliwe jest również wycięcie pojedynczych schorowanych pędów oraz skorzystanie z oprysku i środka grzybobójczego. Konieczne jest także odkażenie podłoża, zwłaszcza jeśli znajdowała się w nim silnie porażona roślina.

Fytoftoroza jest chorobą ciężką do wykrycia, dlatego najlepiej jest jej zapobiegać – na przykład kupując rośliny u sprawdzonych dostawców. Aby dowiedzieć się więcej na temat fytoftorozy, zajrzyj na stronę Lovethegarden.com.