Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Lilie – skąd pochodzą, jak je sadzić i pielęgnować

lilie

Według mitologii starożytnych Greków lilia powstała z mleka bogini Hery. Zdobiła ogrody władców i bogaczy – dziś króluje na naszych rabatkach. Niezwykle efektowna lilia o dużych, pięknie pachnących kwiatach będzie prawdziwą królową ogrodu.

Skąd pochodzą lilie?

Typowy gatunek dla rodziny liliowatych, lilia biała (Lilium candidum L.), zwana także lilią św. Józefa, pochodzi z rejonu Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Wiele opracowań podaje, że do Europy sprowadzone zostały w XVI – XVII wieku, jednak źródła wskazują, że przywiezione zostały już podczas wypraw krzyżowych, czyli nawet w XI wieku.

Istnieją także gatunki i odmiany lilii pochodzące z Azji – dotyczy to głównie okazałych lilii drzewiastych i prawdziwych olbrzymów wśród liliowatych – lilii himalajskich.

Naturalny zasięg jednego z gatunków lilii rozciąga się aż do Europy – mowa o nieczęsto spotykanej w Polsce lilii złotogłów (Lilium martagon L.)

Cechy charakterystyczne lilii

Lilie są ozdobnymi roślinami tworzącymi cebulę (w przypadku lilii białej powstają one na poziomie gruntu). Z cebuli wyrasta pojedyncza, sztywna i wzniesiona łodyga bez rozgałęzień. Liście lilii są zazwyczaj drobne, lancetowate lub eliptyczne.

Jednak to kwiaty lilii przyciągają uwagę i są najbardziej charakterystycznym elementem rośliny. Zebrane w baldachy lub grona, mają sześć barwnych płatków, wyginających się w miarę rozkwitania oraz sześć pręcików z czerwonym, łatwo osypującym się pyłkiem.

Najpopularniejsze rodzaje lilii

Do rodzaju Lilium należy blisko sto gatunków i odmian. Najpopularniejsze są te pochodzące z Azji – na przykład lilia tygrysia o nakrapianych, mocno wygiętych płatkach w różnych barwach. Często spotyka się także odmiany orientalne o wysokości 50-100 cm. Najczęściej kwitną one na biało lub różowo, a kwiaty mogą mieć nawet kilka rzędów płatków.

Z kolei odmiany trąbkowe mają długie kwiaty w kształcie trąbek o intensywnym zapachu. Są jednokolorowe: białe, różowe, żółte lub czerwone.

Ze skrzyżowania lilii trąbkowych i orientalnych powstały cenione mieszańce zwane orientpetami (OT) lub liliami drzewiastymi. Są to wysokie (do 200 cm), obficie kwitnące i silne rośliny. Ich kwiaty potrafią osiągać średnicę nawet do 30 cm.

Jak, gdzie i kiedy sadzić lilie?

Przy wyborze stanowiska dla lilii istotne jest, by pamiętać, że rośliny te wymagają dużo słońca. Dlatego należy unikać sadzenia ich pod drzewami lub w cieniu budynku. W takich warunkach ich kwiaty będą mniejsze, a łodygi – bardziej wyciągnięte.

Gleba musi być pulchna i przepuszczalna, a także żyzna – warto zastosować dodatek ziemi liściowej lub kompostu.

Wiele cebul lilii jest mrozoodpornych. W związku z tym można je sadzić jesienią, jednak częściej robi się to na wiosnę. Sadzenie jesienne powinno odbywać się najpóźniej do połowy października (dzięki temu cebula ma czas na dobre ukorzenienie się przed wystąpieniem mrozów), a wiosenne – na początku kwietnia i maja. W zależności od odmiany, cebule sadzi się na głębokość 10-20 cm.

Pielęgnacja i zimowanie lilii

Do zdrowego wzrostu lilii niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, której podstawą jest podlewanie. Nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby, jednak trzeba też unikać przelania.

W sezonie wegetacyjnym warto zasilać je nawozami wieloskładnikowymi – lilie są roślinami dość “żarłocznymi”, które intensywnie rosną i potrzebują dużo energii na wytwarzanie kwiatów. Z tego powodu należy usuwać kwiatostany po przekwitnięciu – dzięki temu rośliny nie będą traciły sił na wytworzenie nasion i wypuszczą kolejne kwiaty. Z kolei usunięcie kwiatostanów po zakończonym okresie kwitnienia pozwoli na wzmocnienie cebuli i lepszy wzrost w kolejnym sezonie.

Niektóre gatunki lilii mogą być pozostawione na zimę w gruncie. Należy do nich między innymi lilia tygrysia, królewska, złotogłów, lilia Henry’ego, niektóre mieszańce gatunków azjatyckich i lilia biała, przy czym ta ostatnia wymaga okrycia. Z kolei w przypadku wrażliwych na mróz gatunków i mieszańców orientalnych cebule należy jesienią wykopać i przechować do wiosny w wilgotnym torfie i w chłodnym pomieszczeniu.

Lilie – najciekawsze odmiany

Mówiąc o liliach o ciekawej kolorystyce i efektownych kwiatach, należy wspomnieć przede wszystkim o orientalnej odmianie “Stargazer”. Znana z kwiaciarni, o różowych, nakrapianych płatkach, została wyhodowana w 1974 roku w Kalifornii. Z kolei miłośnikom ognistych barw przypadnie do gustu “Royal Sunset” o płatkach przechodzących od barwy soczystego pomarańczu do intensywnej czerwieni.

Wśród lilii drzewiastych szczególnie zachwyca “Pretty Woman” o okazałych, białych kwiatach oraz jasnożółta “Honeymoon”. Inną godną uwagi lilią kwitnącą na żółto jest azjatycka odmiana “Menorca”.

Szczególną rośliną z rodziny liliowatych, coraz częściej pojawiającą się w polskich ogrodach, jest olbrzymia lilia himalajska. Dorasta nawet do czterech metrów, zwraca uwagę wielkimi, biało-bordowymi kwiatami.

Te i inne odmiany lilii w formie gotowych do zasadzenia cebulek lilii znaleźć można pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/. Sklep online firmy oferuje wysyłkową sprzedaż nie tylko lilii ale i również innych ozdobnych roślin ogrodowych i doniczkowych.

Mimo mnogości odmian i swojej ogromnej popularności, lilie wcale nie straciły na wyjątkowości. Nadal przyciągają oko dużymi, barwnymi kwiatami. Wśród wielu gatunków i odmian z pewnością każdy ogrodnik znajdzie takie, które najlepiej będą zdobiły jego ogród.