Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Co to jest frezarka? Jak działa?

co to jest frezarka

Nie wszyscy wiedzą o tym, iż większość części wykonywanych jest poprzez obróbkę skrawaniem. Frezarek i tokarek używa się od wielu lat w przemyśle. Kiedy zwykłe, manualne a dziś nowoczesne, sterowane poprzez oprogramowanie z dokładnością do mikrona. Wyróżniamy frezarki do metalu, drewna czy nawet do paznokci! Co więcej, można powiedzieć o tym sprzęcie?

Frezarka

Na początku warto zacząć od samych podstaw, czyli co to jest frezarka? Jest to urządzenie do obróbki skrawaniem różnych materiałów. Różni się ona tym od tokarki, iż tu przedmiot obrabiany jest zamocowany na stałe, a narzędzie wprawiane są w ruch. W tokarce natomiast jest na odwrót, czyli materiał się obraca, a narzędzia skrawające (zwykle) są w stanie spoczynku.

Najprościej można opisać frezarkę jak dużą wiertarkę stołową która “wiertłem” obrabia dany materiał, skrawając jego części. Oczywiście tutaj zamiast “wiertła” używa się różnych frezów o odmiennym przeznaczeniu. Większość frezów nadaje się tylko do skrawania boczną stroną. Jednak są też takie, które umożliwiają zagłębianie się w materiał tak, jak ma to miejsce podczas wiercenia zwykłym wiertłem w materiale. Głównie mowa tutaj o frezach palcowych, które właśnie umożliwiają takie działanie.

Obsługa frezarki

Co do obsługi sprzętu to różnie z tym bywa. Najpierw musimy sobie zadać pytanie, jakiego typu jest to frezarka? Zwykłe, konwencjonalne frezarki do obsługi potrzebują ciągłej obecności człowieka. Proces obróbki wygląda tutaj następująco. Jest osoba, która ma wiedzę potrzebną do pracy jako operator obróbki skrawaniem. Jeśli musi coś stworzyć, to dostaje ona zwykle rysunek techniczny z danym detalem. Na bazie swojego doświadczenia dobiera ona odpowiedni materiał, narzędzia skrawające, prędkości skrawania, posuw i wiele innych elementów.

Później następuje uzbrojenie frezarki w narzędzia. Możemy spotkać się ze sprzętem, który ma magazyn narzędziowy i tutaj można od razu podpiąć wszystkie potrzebne rzeczy lub jeśli go nie ma, to będziemy musieli podpinać narzędzia w kolejności takiej, w jakiej będziemy wykonywać działania na danym elemencie. Później wystarczy już tylko ustawić miejsce zerowe dla danego frezu i można zaczynać z pracą.

Nowoczesne frezarki CNC

Co to jest frezarka CNC? Jest to maszyna sterowna numerycznie. Różni się ona tym od konwencjonalnej maszyny, iż raz zaprogramowana może tworzyć seryjnie identyczne detale z dokładnością np. do mikrona. Przy jej obsłudze nie musi być ciągle zaangażowany operator. Jeden doświadczony pracownik może doglądać pracy nawet kilku maszyn sterowanych numerycznie i nie powinno to sprawiać kłopotu.

Tutaj osoba, zamiast używać odpowiednich pokręteł, by ręcznie sterować frezem – pisze odpowiedni kod, który jest zrozumiany dla frezarki CNC. Dzięki temu wie ona dokładnie, co ma robić. Zaletą tego jest to, iż taki kod później może być ponownie użyty za jakiś czas.

Czym jest frezarka?

Tak jak było wcześniej wspomniane, frezarka to maszyna do obróbki skrawaniem, w której używa się głównie frezów. Mamy mnóstwo rodzajów tych maszyn, od konwencjonalnych, przez sterowane numerycznie po frezarki do paznokci.

1 thought on “Co to jest frezarka? Jak działa?

  1. Co do obsługi sprzętu to różnie z tym bywa. Najpierw musimy sobie zadać pytanie, jakiego typu jest to frezarka? Zwykłe, konwencjonalne frezarki do obsługi potrzebują ciągłej obecności człowieka.

Comments are closed.