Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kuchnia w stylu skandynawskim

kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski charakteryzuje minimalizm i dobre wykorzystanie światła. Wnętrza urządzone w ten sposób są jasne, utrzymane w delikatnych barwach, a meble nie przytłaczają, całość aranżacji przywodzi na myśl uporządkowanie i spokój. Dodatkowo optymalnie zagospodarowana przestrzeń jest pochwałą funkcjonalności i gustownej skromności. Są to głównie przyczyny rosnącej popularności urządzania wnętrz, a zwłaszcza kuchni, w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – cechy szczególne

Kuchnia w stylu skandynawskim to mieszanina elementów naturalnych takich jak drewno, kamień, tkaniny z nowoczesnymi, nieprzesadzonymi bryłami mebli, szafek, półek. Ściany pomieszczenia zazwyczaj są jednolite, białe, co ma na celu optyczne powiększenie przestrzeni. Czasami na ścianach występują także płytki w delikatnych, pastelowych barwach.

A jeśli o barwach mowa to prócz bieli i jej rozmaitych odcieni najważniejsze kolory w stylu skandynawskim to pastelowe odcienie niebieskiego, różu, wrzosowego, odcienie szarości i brązy, czasem także nieco żółtego. Charakterystycznym elementem jest także dodawanie ciemniejszego akcentu, który ożywia stonowany, jasny wystrój, nadając mu indywidualizmu.

Kuchnia skandynawska to również rośliny: bukiety w wazonach, zielone rośliny doniczkowe czy zioła. Dodają świeżości i życia kuchni, która staje się przez to bliższa domownikom. Ważną funkcję w kuchni w stylu skandynawskim pełnią dodatki takie jak poduszki, pledy, delikatna ceramika i wazony – sprawiają, że z pozoru chłodna kuchnia staje się przytulna i przyjazna. Drewniany stół często zdobią obrusy i serwetki zdobione delikatnymi kwiatowymi wzorami.

armatura skandynawski styl w kuchni

Kuchnia w stylu skandynawskim to także pochwała dobrego zorganizowania przestrzeni, w której na wszystko jest miejsce, ale nic nie przytłacza. Tak zaaranżowane pomieszczenie to oaza wygody i dobrego samopoczucia. Odpowiednio dobrane szafki i dobrze rozplanowane szuflady pomagają w codziennym użytkowaniu kuchni, utrzymywaniu porządku i oszczędniejszemu użytkowaniu jej na co dzień.

Kuchnia w stylu skandynawskim – materiały

Drewno, wiklina, tkaniny lniane i bawełniane to najważniejsze materiały potrzebne do urządzenia kuchni w stylu skandynawskim, stanowiące zarazem jego cechy szczególne. Charakterystyczne są drewniane, malowane na biało podłogi, które poszerzą optycznie przestrzeń nawet najmniejszej kuchni. Często też podłogi wykonywane są z kamienia lub płytek w odcieniach szarości. Przywodzące na myśl naturę materiały pomagają się zrelaksować, a delikatne kolory koją nerwy.

Drewno to także stół i krzesła, serce kuchni, przy którym spotykają się domownicy. Drewniane mogą być także deski do krojenia, chlebaki, duże łyżki i inne akcesoria do gotowania. Wiklina to z kolei wszelkie dodatki i przedmioty, ułatwiające przechowywanie żywności np. koszyki na chleb, owoce, ozdoby na wazony, podstawki pod kubki.

Bawełna i len to wszystkie tekstylia: od serwetek, przez rękawice kuchenne, do obrusów i poduszek. Miękkie, naturalne tkaniny w doskonały sposób uzupełniają kuchnię w stylu skandynawskim, inspirowaną harmonią natury, uzupełnioną ludzką umiejętnością gospodarowania przestrzenią.

Metalowe elementy wystroju są zazwyczaj chromowane. Armatura, taka jak baterie kuchenne jest stonowana i prostej budowy. Tak jak cały styl skandynawski.

1 thought on “Kuchnia w stylu skandynawskim

  1. A jeśli o barwach mowa to prócz bieli i jej rozmaitych odcieni najważniejsze kolory w stylu skandynawskim to pastelowe odcienie niebieskiego, różu, wrzosowego, odcienie szarości i brązy, czasem także nieco żółtego.

Comments are closed.