Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera?

mieszkanie od dewelopera

Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, ale nim się do niego wprowadzimy, czeka nas jeszcze wiele prac wykończeniowych. Jakie z nich są najważniejsze? Jak je zorganizować? Jak przeprowadzić je krok po kroku?

Ważne wskazówki na początek

Jeśli chcemy stworzyć funkcjonalne, przytulne i komfortowe do codziennego funkcjonowania mieszkanie, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, jak ma wyglądać. Pomoże nam w tym przygotowanie planu, dzięki któremu kolejne etapy remontu będą przebiegać sprawniej. Żeby zapanować nad wydatkami, przygotujmy kosztorys. Pozwoli on nam dokładnie ustalić, ile pieniędzy potrzebujemy na wykończenie mieszkania. Dowiemy się też, czy plany remontowe mają szansę na realizację, czy jednak koszty przekraczają nasze możliwości i musimy szukać alternatyw. Na pewno, im więcej czasu przeznaczymy na przygotowanie planu, tym więcej zaoszczędzimy i bardziej będziemy zadowoleni z końcowego efektu.

Jak wykończyć mieszkanie? Sprawdź listę najważniejszych zadań

  • Po pierwsze powinniśmy zająć się wykonaniem instalacji elektrycznej. Może się zdarzyć, że deweloper już to zrobił. Wszystko zależy od tego, co z nim ustaliliśmy. Jeśli już jest, powinniśmy sprawdzić, czy odpowiada nam rozmieszczenie kabli i inne techniczne kwestie, bo później już ciężko będzie coś zmienić. Planując modyfikacje w instalacji, zróbmy to w pierwszej kolejności. Później to oczywiście też możliwe, ale wiąże się z wysokimi kosztami i ogromem pracy (kucie ścian, podłóg).
  • Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do przyjemniejszych aranżacyjnych prac. Na malowanie czekają ściany, choć można też położyć na nie tapety. Zastanówmy się, na jakim efekcie wizualnym nam zależy. To również czas na podłogi – wybór najczęściej pada na panele lub płytki.
  • Ściany i podłogi gotowe? Jeśli tak, możemy zająć się kolejnymi pracami – montażem drzwi wewnętrznych. Nawet jak nie wszędzie chcemy je wstawić, to na pewno w niektórych pomieszczeniach, jak toaleta czy sypialnia, są niezbędne.
  • Podczas kolejnego etapu zamontujmy w mieszkaniu ważne sprzęty, w tym armaturę łazienkową, czyli wannę, prysznic, sedes i umywalkę. To również odpowiedni czas, żeby zacząć urządzać kuchnię. W tym celu umieśćmy w niej szafki i sprzęty.
  • Następnie wstawmy meble do innych pomieszczeń, ale też wzbogaćmy aranżację tych wnętrz w różne dekoracje – zasłony, dywany, firanki itp. Możemy też dokupić inne elementy dekoracyjne wedle uznania, gustu i potrzeb.

O czym warto pamiętać?

Jak więc widzimy, wykończenie mieszkania od dewelopera to wiele czasochłonnych i wymagających sporych środków finansowych, zadań. Zawsze tak jest, niezależnie, czy kupujemy nowe mieszkanie w Siechnicach, czy we Wrocławiu. Warto więc zadać sobie pytanie, czy nie lepiej zdecydować się na kupno mieszkania “pod klucz”. Do takiego lokalu można wprowadzić się od razu.  Jeśli jednak chcemy sami, to zawsze pamiętajmy, by najpierw ocenić, w jakim stanie otrzymamy lokal. Jak wszystko jest w porządku, opracujmy plan wykończenia, dzięki czemu łatwiej nam będzie zapanować nad wszystkimi pracami. To pozwoli też trzymać się przygotowanego budżetu.

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje?

Nie da się tego jednoznacznie określić, bo można kupować najtańsze materiały z promocji, ale też pokusić się o wyjątkowo drogie, więc różnica między jednym a drugim wariantem może być kolosalna. Żeby nie popadać w te skrajności, lepiej sprawdzić uśrednione koszty, Przedstawiają się one następująco: wyposażenie kuchni to wydatek 10000-15000 zł, łazienki 8000-12000 zł, sypialni 5000-10000 zł, salonu 8000-10000 zł. Są to oczywiście tylko wstępne szacunki – finalna kwota może być oczywiście wyższa. Wykończenie mieszkania to żmudny proces, ale dzięki temu, że mamy nad nim pełną kontrolę, urządzimy je dokładnie tak, jak chcemy.