Malowanie dachu – czy warto zrobić to samemu?
Blaszany dach jest bez przerwy narażony na oddziaływanie promieni UV, deszczu, nadzwyczajnie niestałych temperatur oraz ciężkich warunków powietrznych. W takich warunkach choćby doskonale zakonserwowana blacha od czasu do czasu potrzebuje renowacji. Największym przeciwnikiem zadbanego dachu z blachy, jaki będzie nam służył latami jest korozja. Powłoka, jaka przed nią chroniła może z czasem rozpocząć się łuszczyć oraz odpadać, co po pierwsze nie wygląda stylowo, natomiast po drugie jeśli w porę nie podejmiemy dobrych kroków możemy być przymuszeni do zmiany całego przerdzewiałego pokrycia dachowego. Możemy zatem odpowiednio wcześnie zdecydować się na malowanie dachu.
Malowanie dachu z blachy – krok po kroku
Blacha ocynkowana nałożona jest powłoką nierdzewnego cynku. Jest to pośrednie wyjście między “zwykłą” blachą, natomiast ową zupełnie nierdzewną. Umożliwia na duże spowolnienie mechanizmów niszczenia pod warunkiem zachowania jak najdłużej szczelności powłoki. Dlatego potrzebę regularnych przeglądów oraz renowacji takiego dachu. Malowanie dachów powinno odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami, po dobrym przygotowaniu przestrzeni oraz z wykorzystaniem dobrych farb.
Po co malować ocynk?
Chociaż z pewnością można położyć dach z blachy zupełnie kwasoodpornej, to zapewne rachunek za materiał mógłby przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy. Blachy ocynkowane proponują niezwykle dobry stosunek klasy do ceny – powłoka osłonowa efektywnie zabezpiecza metal przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgotności, natomiast wraz z upływem czasu efektywność tego rozwiązania słabnie. Gdy pragniemy, aby nasz dach służył rzeczywiście długo, należy dobrać właściwy typ specjalnej ochrony w formie farby, jaka efektywnie zablokuje wilgotność.
Malowanie odpowiednie
Renowację dachu najlepiej przeprowadzać w temperaturze otoczenia od +10°C do +25°C oraz wilgoci powietrza nie wykraczającej poza 80%. Należy unikać malowania mokrych oraz bardzo podgrzanych przestrzeni np. w trakcie wytężonych letnich skwarów po opadach. Przed wykorzystaniem artykuł należy odpowiednio wymieszać. W wypadku pudełek z różnorodnych partii przemysłowych poleca się zamienić farbę w jednym pudełku zbiorczym. Dla uzyskania jak najlepszego efektu poleca się, aby nakładać przynajmniej dwie warstwy farby w odstępie 6 godzin. Do aplikacji możemy zastosować zarówno pędzel, jak również wałek. Pierwszy sprawdzi się podczas malowania rynien i parapetów. Kolejny natomiast będzie dobrym doborem w wypadku ogromnych, płaskich przestrzeni. Dla osiągnięcia długotrwałej ochrony polecane jest nanoszenie 2 czy 3 powierzchni w odstępach kilkugodzinnych.