Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

W jaki sposób wyregulować drzwi wewnętrzne?

drzwi wewnętrzne

Decydując się na drzwi wewnętrzne miejmy na uwadze fakt, że z czasem, podczas ich codziennej eksploatacji, mogą one ulec rozregulowaniu. Skrzydło drzwiowe zacznie wydawać charakterystyczny dźwięk, znany z filmów grozy, może się nie domykać, czy ocierać o podłogę lub ościeżnicę. W takich sytuacjach czeka nas regulacja, by użytkowanie drzwi było jak najbardziej komfortowe.

Możemy jednak zapobiec takim niepożądanym zdarzeniom, jeśli regulację będziemy przeprowadzać regularnie, co jakiś czas. Raz do roku wykonajmy przegląd drzwi, wówczas możemy być pewni, że będą one działać tak samo jak w dniu ich instalacji.

Co zrobić jeśli drzwi wewnętrzne skrzypią?

Jeśli podczas zamykania i otwierania drzwi słyszymy skrzypienie, to oznacza, że przyszedł czas na posmarowanie zawiasów. Jest wiele preparatów, które w błyskawiczny sposób wyeliminują ten problem. Możemy użyć oleju silnikowego, wazeliny technicznej, specjalnego sprayu czy nawet oliwy. Miejmy przy sobie suchą ściereczkę. Może się przydać do usuwania nadmiaru użytego preparatu. Jeśli używamy oleju lub wazeliny, będziemy musieli lekko unieść skrzydło. Warto zatem poprosić kogoś do pomocy. W szczelinę w zawiasie wprowadzamy preparat, wycieramy jego nadmiar, opuszczamy skrzydło i gotowe.

Drzwi ocierają się o podłogę? Co robimy?

Jeśli skrzydło drzwiowe w drzwiach wewnętrznych ociera się o podłogę najprostszym sposobem wyeliminowania tego problemu będzie regulacja zawiasów.

Chcąc zmodyfikować nieco położenie poziome skrzydła wkręćmy lub wykręćmy gwint zawiasu w ościeżnicy. Natomiast regulację w pionie możemy wykonać poprzez nałożenie na zawias podkładek. Tego rodzaju regulację przeprowadza się na klasycznych zawiasach. W nowszych modelach regulację przeprowadza się poprzez dokręcenie lub odkręcenie śrub za pomocą klucza imbusowego.

Problem z domykaniem drzwi? Zobacz co zrobić

Niedomykanie się drzwi może wynikać z tego, że skrzydło się wypaczyło. Wypaczenie wynika najczęściej z wilgoci, która jest obecna w pomieszczeniu. Jeśli w powietrzu jest jej dużo skrzydło może się na tyle zdeformować, że jego użytkowanie będzie znacznie utrudnione. Starajmy się więc, by w pomieszczeniach powietrze było suche. Na wypaczenie szczególnie będą więc narażone drzwi łazienkowe.

Jeśli jednak to nie wilgoć spowodowała problem, to w przypadku niedomykania się drzwi wewnętrznych należy również podjąć się regulacji zawiasów.

Jeśli regulacja nie pomoże? Co w takiej sytuacji?

Jeśli nie pomoże regulacja, to w takiej sytuacji warto zastanowić się nad nieco bardziej radykalnym rozwiązaniem. Oceńmy w takim razie czy wystarczy skrzydło lekko oheblować, czy może trzeba będzie je delikatnie przyciąć. Nie zapominajmy przy tym, że jest to zabieg nieodwracalny. Co oznacza, że trzeba być w 100% pewnym, że już nic innego nie pomoże. Pamiętajmy też o precyzyjnym wymierzeniu wysokości przycięcia. Zawsze jednak zacznijmy od regulacji, być może okaże się, że heblowanie czy przycinanie nie będzie konieczne i wystarczy jedynie wykonać kilka prostych czynności przy zawiasach.