Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Oświetlenie do łazienki – jakie wybrać?

łazienka

Oświetlenie łazienkowe to często pomijany element projektowania funkcjonalnej, wygodnej przestrzeni. Ponieważ łazienki są zwykle małe, projektanci często trzymają się prostych rozwiązań i trzymają się z daleka od bardziej złożonych lub estetycznych opcji oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że łazienka jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu, więc jeśli wkładasz dużo pracy, aby Twoja łazienka była piękna, zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie. 

Jakie są rodzaje oświetlenia łazienkowego?

Dobre oświetlenie łazienki tworzy odpowiednią atmosferę do wygodnej kąpieli. Ale co tak naprawdę oznacza „dobre oświetlenie”? Odpowiedź na to pytanie jest nie jedna, a wiele: wybór oświetlenia łazienkowego powinien zależeć od Twoich preferencji i potrzeb. Wybór jest tak szeroki, że można znaleźć produkt pasujący do każdej łazienki. Lampy łazienkowe można podzielić na dwie grupy:

  • Funkcjonalne, które pozwalają nam poradzić sobie z codziennymi zadaniami, takimi jak nakładanie makijażu czy golenie.
  • Dekoracyjne, które zapewniają intymną i romantyczną atmosferę. Oba rodzaje oświetlenia są równie ważne, jeśli chodzi o stworzenie odpowiedniego nastroju w naszej łazience.

Najpopularniejsze są lampy sufitowe i kinkietyhttps://www.lamarta.pl/category/lazienka. Pierwsza grupa obejmuje modele, które można umieścić na środku pomieszczenia lub w jego rogach. Zwykle mają jedno lub kilka źródeł światła skierowanych w dół, skąd rozpraszają światło po całej przestrzeni pomieszczenia. Lampy sufitowe do łazienki mogą być zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne – o ile będą pasować do stylu Twojego projektu wnętrza. Lampy wiszące to elementy zaprojektowane do umieszczenia na określonej wysokości nad głową i zwykle zwisają z sufitu za pomocą różnego rodzaju prętów lub łańcuchów.

Niektórzy wolą lampy wiszące, ponieważ oferują więcej możliwości projektowania niż inne rodzaje oświetlenia łazienkowego, ponieważ mogą przybierać dowolną formę, o ile mieszczą się wokół uchwytu sufitowego. Kinkiety łazienkowe są często pomijane, ale mogą naprawdę coś zmienić. Są to proste i praktyczne elementy, które pomogą Ci nie tylko lepiej widzieć, gdy wykonujesz codzienną rutynę, ale także ukształtują styl i nastrój Twojej łazienki. Kinkiet łazienkowy charakteryzuje się wysoką energooszczędnością i bardzo długą żywotnością w porównaniu do żarówek tradycyjnych i halogenowych.

Innym rodzajem oświetlenia łazienki mogą być też plafony łazienkowe. Plafony to najprostsze i najbardziej przystępne cenowo oprawy sufitowe. Obecnie są one w większości wykonane ze szkła lub plastiku, mają różne kształty i rozmiary i można je znaleźć w dowolnym przedziale cenowym. Dobrze sprawdzają się w łazienkach każdej wielkości, ponieważ zapewniają bezpośrednie oświetlenie przy minimalnej objętości. Można je łatwo zainstalować samodzielnie