Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Peszle – jedyny gwarant prawidłowego montażu przewodów?

peszle

Instalacje elektryczne to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego budynku mieszkalnego. Nie sposób wyobrazić sobie życia bez oświetlenia, sprzętów elektronicznych lub rekreacyjnych (np. telewizora). Ważne jest, by czynności elektryczne były wykonane absolutnie poprawnie, gdyż przy uszkodzeniach delikatnych kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych mogą pojawić się spore komplikacje. W takich sytuacjach na pomoc spieszą peszle.

Jakie peszle są statystycznie najlepsze?

Elektroinstalacyjne rury karbowane, wykonane z trwałego tworzywa sztucznego można wykorzystać jednakowo w instalacjach elektrycznych wewnątrz budynków lub natynkowo na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. Nie istnieje tylko jeden rodzaj peszli. Możemy wyróżnić kilka typów, każdy o odmiennych zaletach, dzięki czemu sprawdzają się w różnych sytuacjach. Najpopularniejsze są peszle niepalne, które nie rozprzestrzeniają płomieni podczas pożarów oraz bezhalogenowe, które nie imitują szkodliwych gazów. Można je znaleźć bez problemu w Hurtowni Cetel razem z egzemplarzami zbrojonymi (o dodatkowych wzmocnieniach) i odpornymi na promieniowanie UV. Ciekawa może wydawać się informacja, że peszle są uniwersalne, gdyż wykorzystuje się je nie tylko w elektryce, telekomunikacji, ale i instalacjach wodociągowych, kanalizacyjnych czy światłowodowych. Charakteryzują się łatwym montażem, nawet w trudnych miejscach oraz trwałością. Peszle należą do grupy rur karbowanych, zatem mają paradoksalnie wiele wspólnego z rurami drenarskimi, tworzącymi system tzw. drenażu, realizujący się w monitorowaniu wodą opadową czy odpływową albo pitną, a o szczegółach elementów owej instalacji (rurach oraz kształtkach, ich zastosowaniu, wymiarach, rodzajach, zaletach i wadach) można przeczytać na blogu Hurtowni Cetel

Jak wygląda montaż peszli w instalacjach elektrycznych?

Peszle są bardzo proste w montażu, dlatego przy użyciu odpowiednich poradników i instrukcji każdy poradzi sobie z tym – nie tylko profesjonalny inżynier, ale i początkujący instalator. Przede wszystkim, do ich montowania używa się specjalnego sznurka, który jest niezbędny przy późniejszym wkładaniu przewodów elektrycznych lub telekomunikacyjnych. Niektóre peszle są już wcześniej zaopatrzone w takie sznurki, co ma wiele korzyści. Korzysta się też z włókna szklanego i tzw. pilota. Przy połączeniu korzysta się też z nasuwanych złączek i taśmy, która stanowi dodatkowe i profilaktyczne zabezpieczenie przed rozłączeniem kabli. Elektroinstalacyjne rury karbowane są zatem bardzo pomocnymi, bezpiecznymi i opłacalnymi elementami, które na pewno zapewnią bezpieczeństwo każdej z instalacji.