Podłogi z żywicy – czy warto, kto się decyduje, ile to kosztuje?
O ile jeszcze do niedawna wylewki żywiczne stosowano jedynie w obiektach o intensywnej eksploatacji, jak fabryki, urzędy, sklepy o dużej powierzchni czy warsztaty i garaże, tak dzisiaj coraz częściej tego rodzaju podłoga cieszy się uznaniem także wśród prywatnych inwestorów. Wszystko dlatego, że wreszcie doceniono jej atuty i to nie tylko patrząc na walory praktyczne, ale także kwestie estetyczne. Szczegółową charakterystykę takich posadzek przedstawiamy poniżej.
Optymalna funkcjonalność
Posadzki epoksydowe, czyli z żywicy są niezwykle odporne na działanie różnych czynników. Nie jest im straszny duży ciężar, nawet o masie kilku ton. Takie podłogi się nie rysują, nie pękają, nie wybarwiają, do tego bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Ich powierzchnia jest idealnie gładka, dzięki czemu jej mycie następuje zwykłą szmatką bawełnianą czy mopem.
Wylewki żywiczne są antypoślizgowe, odporne na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, wodę. To zresztą dlatego coraz częściej stosowane są w łazienkach oraz w kuchniach.
Walory estetyczne
Okazuje się, że posadzki epoksydowe sprawdzają się świetnie w zakresie stosowania odłóg uniwersalnych, stosowanych w każdym wnętrzu i to bez względu na zastosowany w nich styl aranżacji. Sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, ale pięknie komponują się także z dekorami typowymi dla stylu nowoczesnego, skandynawskiego, a nawet tego glamour.
Z powodzeniem można je barwić na dowolny kolor oraz urozmaicać poprzez dodanie drobinek kwarcu, które pięknie mienią się niczym brokat. To zresztą dlatego posadzki epoksydowe są coraz częściej wybierane do salonów, wiatrołapów czy reprezentacyjnych korytarzy.
Inwestycja pod względem finansowym
Decyzja o wyborze podłogi z żywicy jest też coraz częściej dyktowana kwestiami finansowymi. Oszczędza się już na braku konieczności współpracy z fachowcami, bo taką posadzkę bez problemu udaje się położyć samodzielnie. Co więcej, koszt takiej wylewki nie jest większy niż zakup tradycyjnego parkietu czy płytek ceramicznych.
To jednak idealna inwestycja na długie lata. Taka podłoga przetrwa nawet najbardziej intensywną eksploatację, można stosować ją wewnątrz, jak i na zewnętrz. Wylewki z żywicy cieszą się przez to coraz większym zainteresowaniem, biorąc pod uwagę podłoża ogrodowych tarasów czy wykończenia balkonów.