Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Sterownik ogrzewania podłogowego – jak przygotować się do trafnego zakupu

sypialnia

Twój dom to twoje królestwo. To właśnie dlatego jest tak ważne, żeby podejmować trafne decyzje w każdym aspekcie dotykającym twojego ogniska domowego. Z jednej strony nie można sobie go wyobrazić bez rodzinnej atmosfery, kochającej rodziny i domowego ciepła. Z drugiej, niezwykle ważne jest, żeby zabezpieczyć swoje mieszkanie w zaplecze technologiczne, które będzie wspierać to, co w nim najważniejsze. Dlatego w poniższym tekście skupimy się na tym, jak rodzinne ciepło wspierać tym pochodzącym z ogrzewania podłogowego i centralnego ogrzewania. Oto kluczowe aspekty, które bezsprzecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego sterownika do podłogówki.

Jak regulować ogrzewanie podłogowe – to może przysporzyć ci wielu problemów

W odróżnieniu od klasycznych kaloryferów, sterowanie ogrzewaniem podłogowym może być dość problematyczne. Wszystko jest spowodowane tym, że w klasycznych grzejnikach odpowiednia temperatura pojawia się po kilku, maksymalnie kilkunastu minutach. Po tym czasie będziesz mógł już określić, czy jest ona wystarczająca, czy może warto nieco ją podkręcić. Regulowanie ciepłem w ogrzewaniu podłogowym nie jest takie proste. Z jednej strony działa ono w nieco inny sposób i podgrzewa powietrze na całej powierzchni. Ponadto, dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę, jednak, zanim podłoga nagrzeje się do oczekiwanej wartości, może minąć kilkadziesiąt minut, a w przypadku wychłodzenia domu, nawet kilka godzin. To sprawia, że ręczne ustawianie parametrów jest bardzo problematyczne. Dość łatwo przegrzać mieszkanie, a o wręcz odwrotne skonfigurowanie C.O. też nie jest trudno. Z pomocą może przyjść odpowiedni sterownik ogrzewania podłogowego. Jednak używanie go także musi odbywać się w ramach określonych zasad.

Sterownik ogrzewania podłogowego – kiedy, jak i gdzie? Tak wiele pytań, a odpowiedzi jeszcze więcej

Regulator ogrzewania podłogowego to urządzenie, którego głównym celem jest utrzymanie stabilnej i komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dzięki algorytmom, użytym w mechanizmach elektronicznych, może skutecznie kontrolować ten parametr. W zależności od zaawansowania sprzętu, będzie on w stanie zarządzać wieloma pomieszczeniami. Z punktu widzenia użytkownika, warto zastanowić się nad zakupem sprzętu z wbudowanym kalendarzem, to szczególnie przydatne dla osób, które mogą zaplanować dni, w których nie przebywają w domu, urlopy czy nawet późniejsze powroty z pracy. Wielu potencjalnych kupców takiego sterownika zwróci uwagę na bezprzewodowe sposoby komunikacji. Brak przewodów to z całą pewności estetyczne udogodnienie, ale warto pamiętać, że każdy kabel to konieczność kucia ścian. Uniknięcie tego ujmie ci wiele pracy i związanej z nią niedogodności. Pomocna jest także funkcjonalność umożliwiająca sterowanie za pośrednictwem smartfona. Oczywiście, bez odpowiedniej aplikacji nie będzie to możliwe, ale dobre urządzenia pozwalają się szybko zlokalizować i sparować. 

Wygląd i funkcjonalność często idą ze sobą w parze – nie zapomnij o tym, że dobry design jest ważny

Do tego wszystkiego dochodzą aspekty związane z estetyką i designem. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale gołym okiem widać, do których urządzeń zastosowano nowoczesne wzornictwo, a które są zwykłą białą skrzyneczką. Osoby dbające o detale nie mogą pozwolić sobie, by w widocznym miejscu powiesić coś szkaradnego i szpecącego przemyślane wnętrze domu. W kontekście sterownika odpowiedzialnego za ogrzewanie podłogowe, nie możesz zapomnieć o intuicyjnej obsłudze i dobrym wyświetlaczu. Z doświadczenia wiemy, jak irytujące bywają małe przyciski, niewyraźne komunikaty czy łamliwe zamknięcie. To oczywiście nie koniec istotnych faktów dotyczących regulatorów ogrzewania podłogowego. Jednak skupienie się na powyższych czynnikach pozwoli ci na uniknięcie nietrafionego zakupu.

podłoga

Jak podłączyć sterownik ogrzewania podłogowego? Skoro już go masz, to pamiętaj o prawidłowej instalacji

Podłączenie sterownika centralnego ogrzewania zależy od kilku czynników. Po pierwsze musisz sprawdzić czy twój piec posiada taką możliwość. Jeżeli producent przewiduje takie połączenie to dobierz urządzenie kompatybilne z tym modelem. Pamiętając o powyższych wytycznych rozpocznij montaż. Przyczepiając sterownik zwróć uwagę żeby zamontować go z dala od źródeł ciepła i zimna. Postaraj się go zamocować na ścianie wewnętrznej budynku najlepiej na wysokości nie wyższej niż sto pięćdziesiąt centymetrów. Dobrym wyznacznikiem są włączniki światła, one zwykle wyznaczane są na prawidłowej wysokości względem podłogi. Dlaczego to takie istotne? Wszystko skupia się na twoim komforcie cieplnym. 

Gdy montaż pozostawia wiele do życzenia – sterownik powinien być odpowiednio zamocowany

Złe umiejscowienie sprawi, że termometr w urządzeniu będzie wysyłać niewłaściwe sygnały do pieca centralnego ogrzewania. To sprawi, że w pomieszczeniu będzie zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Najlepiej wyobrazić sobie to na prostym przykładzie. Montując sterownik w pobliżu okna balkonowego narazisz go na chłodne podmuchy zimą i jesienią. Przez co będzie przekłamywać temperaturę w dół. To spowoduje, że w reszcie domu będzie zdecydowanie zbyt ciepło. To samo umiejscowienie sterownika w okresie letnim sprawi, że ciepłe lipcowe promienie słońca będą go rozgrzewać i uruchamiać klimatyzację, pomimo tego, że nie jest to konieczne. Warto także pamiętać, żeby do takiego urządzenia był łatwy dostęp. Co jakiś czas będziesz musiał skorygować program, aby dostosować go aktualnej pory roku, pogody czy też twojego zbliżającego się urlopu. W razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdź stronę https://sterownikitech.pl/sterowniki-do-podlogowki,c28.html, znajdziesz na niej najnowsze produkty i szeroki wybór urządzeń, o których pisaliśmy w tym materiale.