Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kotły elektryczne – czyste powietrze

kocioł elektryczny

Wykorzystanie kotłów elektrycznych może być jednym z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, korzystanie z energii elektrycznej nie powoduje niebezpiecznego zanieczyszczenia środowiska. Niezdrowe substancje są wytwarzane w miejscu wytwarzania energii, a nie w domach, co umożliwia pełne i gruntowne oczyszczenie spalin.

Powody dla których warto zdecydować się na kotły elektryczne

Kotły elektryczne mają sporo zalet, są łatwe i wygodne w obsłudze, nie wymagają komina, nie ma również potrzeby regularnego czyszczenia i usuwania popiołu. Cechuje je duża efektywność, są też znacznie tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Są estetyczne i można je umieścić w dowolnym miejscu w domu. Kotły elektryczne bardzo dobrze współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, co może znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Kotły elektryczne – rodzaje

Kotły elektryczne zazwyczaj występują w modelach wiszących, mogą również współpracować z instalacjami c.w.u., w takim wypadku zapewniają dodatkowo ciepłą wodę. W odróżnieniu od takich kotłów jednofunkcyjnych, kotły dwufunkcyjne służą do jednoczesnego ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody. Taki kocioł cechuje duża moc i duża wydajność. Kotły elektryczne z automatyką pogodową dają możliwość utrzymywania niskiej temperatury, ale na takim poziomie, aby utrzymywana była zaprogramowana komfortowa temperatura. Tego typu sprzyjająca regulacja ciepłem jest możliwa dzięki zastosowaniu regulatora pogodowego, który dostosowuje wysokość temperatury wewnątrz w zależności od temperatury zewnętrznej. Automatyka pogodowa jest bardzo precyzyjna i umożliwia dostosowanie  do 1 stopnia C. Obniżenie temperatury o 1 stopień C przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o 6%.

Ogrzewanie elektryczne – prosty montaż

Połączenie prądu pochodzącego z fotowoltaiki oraz pieca elektrycznego umożliwia zmniejszenie rachunków za ogrzewanie do minimum. Montażem kotłów elektrycznych zajmuje się tylko elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, aby wykonać podłączenie do instalacji c.o., wystarczy posiadać odpowiednie doświadczenie hydrauliczne. Tego typu prace wymagają przestrzegania pewnych zasad:

 – kotły powinny być montowane w pozycji pionowej, tak aby zaciski przyłączeniowe znajdujące się w gumowej osłonie umieszczone były na dole kotła,

 – kotły elektryczne muszą znajdować się w niższej pozycji niż grzejniki,

 – kotły tego typu mogą pracować jedynie w układzie wodnym zamkniętym,

 – kotły elektryczne nie powinny łączyć się z innymi źródłami ciepła, które wytwarzają temperaturę powyżej 55 stopni C.