Instalacja klimatyzacji w bloku – co warto wiedzieć

Klimatyzacja przestaje być już zarezerwowana tylko dla miejsc publicznych czy właścicieli domów, a coraz częściej decydują się na nią również mieszkańcy bloków. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w swoim mieszkaniu, sprawdź koniecznie przygotowany przez nas artykuł. Piszemy w nim o tym, jakie formalności należy wypełnić, by zainstalować klimatyzację, a także podpowiadamy, co warto wiedzieć o samym doborze rodzaju klimatyzacji.
Zgoda administratora na montaż klimatyzacji w bloku
Kluczową kwestią już na etapie planowania montażu klimatyzacji w bloku jest uzyskanie zgody administracji budynku. Nie jest to jedynie formalność, lecz często faktyczne upewnienie się w tym, czy montaż jest możliwy. Istotne jest bowiem podporządkowanie się pod panujące w danej wspólnocie lub spółdzielni zasady, a te dotyczą zazwyczaj miejsca montażu.
O wiele łatwiej jest uzyskać zgodę na instalację klimatyzacji w bloku, gdy do mieszkania przynależy balkon. O wiele trudniej z kolei, gdy staramy się o pozwolenie na montaż klimatyzacji na elewacji budynku (choć warto wiedzieć, że i to nie jest całkowicie niemożliwe).
Przed złożeniem wniosku do zarządcy budynku warto wcześniej zapoznać się z regulaminem. To w nim często zawarte są ważne informacje dotyczące dopuszczalnego montażu i warunków technicznych. Wniosek składany do spółdzielni z prośbą o zgodę na montaż klimatyzacji w bloku powinien zawierać między innymi wymiary urządzenia i szczegółowy plan jego montażu.
Instalacja klimatyzacji w bloku – co warto wiedzieć
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że brak zgody administratora bloku nie wyklucza zakupu klimatyzatora. Na rynku dostępne są modele klimatyzatorów stacjonarnych oraz przenośnych. Te drugie nie wymagają żadnych formalności. Są mniej popularne, ponieważ cechuje je znacznie mniejsza efektywność w połączeniu z wyższymi kosztami użytkowania, jednak kiedy montaż klimatyzatora typu split nie wchodzi w grę, warto ich wybór przemyśleć.
Uzyskując zgodę, jasne jest, że wybór padnie właśnie na split, rzadziej multisplit. Klimatyzacja biurowa typu split to połączenie rurami wypełnionych czynnikiem chłodniczym jednostki wewnętrznej z jednostką zewnętrzną. W rezultacie dochodzi do pobierania ciepła z wnętrza mieszkania i oddawania go na zewnątrz. Multisplit to kilka jednostek wewnętrznych połączonych z jedną jednostką zewnętrzną. Stosowane, gdy niemożliwe jest ochłodzenie wnętrza z pomocą jednej tylko jednostki wewnętrznej.
Wielkość pomieszczenia to istotna kwestia przy doborze urządzenia. Zazwyczaj przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni przypada 1 kW mocy chłodzenia. Planując klimatyzację w salonie z kuchnią o powierzchni 50 m2, wystarczającym klimatyzatorem będzie ten o mocy 5 kW. Z kolei chcąc ochłodzić całe mieszkanie mające powyżej 80 m2, warto rozważyć właśnie klimatyzację multisplit.