Architekci24h.pl

Portal informacyjny – dom, ogród, budownictwo, wnętrza

Jak powstaje sklejka i do czego można jej używać?

sklejka

Sklejka to ceniony materiał kompozytowy, produkowany z drewna, o bardzo wysokiej wytrzymałości, ale zarazem łatwy do formowania. Najczęściej wykorzystywana jest w meblarstwie i budownictwie. Można nią zastąpić lite drewno, a choć nie jest to najtańszy materiał, jego zakup bez wątpienia się opłaca.

Jak powstaje sklejka?

Na wysoką cenę sklejki wpływa to, że jest ona produkowana z drewnianych fornirów. Poszczególne elementy są suszone i sprawdzane pod kątem występowania wad, a następnie drewniane płaty łączy się ze sobą układając tak, by kierunek był zawsze inny, co zwiększa wytrzymałość gotowego wyrobu. Tradycyjne sklejki są dość grube, mają przynajmniej kilka milimetrów, ale na przykład w lotnictwie używa się materiałów bardzo cienkich, z zaledwie trzech sprasowanych warstw.

Wyróżnia się kilka klas jakości sklejki. Najwyższa, E, jest pozbawiona wad. Klasa I to sklejka, w której mogą wystąpić jedynie bardzo drobne wady, w klasie II dopuszczalne są nieznaczne przebarwienia, wypełnione pęknięcia do 5 mm szerokości i wypełnione zdrowe sęki do 10 mm. W klasie zrośnięte zdrowe sęki mogą mieć 50 mm szerokości, a wypełnione pęknięcia mogą sięgać 1/3 długości płyty. Klasa IV to sklejka z wieloma wadami.

Z czego robi się sklejkę?

Sklejka dostępna na Siekierki.com.pl wytwarzana jest zarówno z drewna drzew liściastych, jak i drzew iglastych. Cechuje się ona bardzo dobrymi parametrami, jest lekka i wytrzymała, nadaje się nawet jako materiał konstrukcyjny. Najczęściej sklejkę robi się z brzozy, buku, olchy bądź sosny, droższe materiały są produkowane z drzew egzotycznych. Klej, jaki stosuje się w produkcji, to żywiczny klej fenolowy, odporny na wrzącą wodę oraz niekorzystne warunki pogodowe.

Gdzie wykorzystać sklejkę?

Ze sklejki robi się meble, zabudowę kuchenną, okładzinę ścian wewnątrz pomieszczeń, dekoracyjne elementy wyposażenia. Sklejka sprawdza się jako materiał wykończeniowy dla podłóg, sufitów podwieszanych i schodów, a także jako konstrukcja ścian działowych. Jest także specjalna sklejka szalunkowa, wykończona dodatkową warstwą filmu fenolowego i farby akrylowej, oraz sklejka antypoślizgowa, z odbitym wzorem siatki drucianej – jest ona bardzo wytrzymała, odporna na ścieranie i łatwa w czyszczeniu.