Jak wygląda praca operatora żurawia?
Myślisz o pracy jako operator żurawia? Zastanawiasz się, jak wygląda tego typu zajęcie? Co trzeba zrobić, by zostać operatorem żurawia? Jakie szkolenia przejść? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Kursy na żurawia – jak zostać operatorem dźwigu?
Aby móc pracować jako operator żurawia, trzeba przejść specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi urządzeń transportu bliskiego. Nie ma od tego odstępstw, gdyż to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Kursy z zakresu obsługi urządzeń transportu bliskiego, w tym szkolenia na żurawie oferuje gdbhp.pl. Zajęcia z UTB kończą się egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego (UDT).
Aby móc zostać operatorem dźwigu, trzeba skończyć szkolenie na suwnice, żurawie, HDS. Istnieje kilka kategorii określających uprawnienia. Kategoria II S pozwala na pracę na żurawiach stacjonarnych warsztatowych. Z kolei operator żurawia samojezdnego musi mieć kategorię II Ż, która uprawnia do obsługi żurawi stacjonarnych, przewoźnych HDS, przewoźnych, przenośnych i samojezdnych. I Ż daje licencję do pracy przy żurawiach wieżowych, szybkomontujących i szynowych. Szkolenia odbywają się według wytycznych UDT.
Kurs na operatora dźwigu składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Najczęściej szkolenia takie są możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiedniej ilości chętnych.
Kto może zostać operatorem żurawia?
Warto wiedzieć, ze samo posiadanie zaświadczenia kwalifikacyjnego otrzymywanego po pozytywnym zdaniu egzaminu w UDT nie wystarczy, by podjąć pracę jako operator żurawia. Zajęcie to jest tylko dla osób pełnoletnich. Kandydaci do pracy jako operator dźwigu muszą zdobyć również orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.
Ile zarabia operator żurawia?
Praca operatora żurawia jest bardzo odpowiedzialna, ryzykowna i co tu dużo mówić – dość trudna. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy ma to odzwierciedlenie w zarobkach. Tak więc ile zarabia operator dźwigu? Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź, bowiem w spisach wynagrodzeń w jednym miejscu zgromadzone są wynagrodzenia wszystkich operatorów żurawi – zarówno samojezdnych, jak i wieżowych, szybkomontujących, czy HDS. Średnia będzie więc nieco odbiegała od rzeczywistości, ale da już jakiś obraz zarobków. Szacuje się, że średnie wynagrodzenie operatora dźwigu to około 4500 zł brutto. Czy to dużo? Niekoniecznie. To jednak średnia wynagrodzeń. Faktem jest to, że da się zarobić znacznie więcej. Duże znaczenie ma bowiem firma, w jakiej się pracuje, a także region, w jakim się działa. Oczywiście za granicą zarobki są wyższe. Polscy operatorzy żurawia często wyjeżdżają do pracy do Niemiec i Norwegii, bowiem tam mogą liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie.
Jak wygląda praca operatora żurawia?
Praca operatora dźwigu nie jest łatwa. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę osobę pracującą na żurawiu wieżowym. Oczywiście to, co najtrudniejsze w takim zajęciu, to konieczność wstawania o świcie, wspinania się na wieżę i ciągła kontrola dźwigu, aby nie wywrócić żurawia. Nie mówiąc o czujności podczas przenoszenia ładunku. Najmniejszy błąd to może być katastrofa.
Oczywiście podczas pracy operator żurawia nie jest zdany tylko na siebie. Przy pomocy radia odbiera informacje od kolegów z budowy. Nowoczesne żurawie są też wyposażone w zaawansowane komputery, które pokazują bardzo szczegółowe dane.