Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Ogrzewanie w wersji ekologicznej? Wybierz folię grzewczą na ścianę!

Ogrzewanie w wersji ekologicznej

Należy pogodzić się z tym, że systemy grzewcze oparte na węglu powoli będą odchodzić w zapomnienie. Podobnie może zresztą stać się z ogrzewaniem gazowym, a to za sprawą m.in. problemów z dostawami. W nowym europejskim podejściu do kwestii energetycznych promowane są rozwiązania ekologiczne, a więc maksymalnie zeroemisyjne. Wśród nich wymienić można ogrzewanie elektryczne. Jednym ze sposobów na zapewnienie ciepła w domu jest położenie folii grzewczych na ścianę lub pod podłogą. Dowiedz się więcej o tej alternatywie dla węgla, gazu czy drewna.

Folie grzewcze na ścianę – najważniejsze informacje

Ogrzewanie za pomocą promieniowania podczerwonego staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Promują je już nie tylko architekci śledzący nowinki branżowe. Także indywidualni konsumenci chętniej ufają, że folie grzewcze na ścianę są dobrą alternatywą i potrafią zapewnić ciepło w domu nawet podczas srogiej zimy.

Wiele jednak zależy od konstrukcji maty. Folie Dream Heat, dostarczane przez polskiego producenta, wyróżnia to, że składają się z aż 11 warstw. Część z nich ma za zadanie przewodzić ciepło, a jeszcze inne pełnią funkcję izolacyjną i oczywiście grzewczą. Rolka maty mierzy 110 centymetrów szerokości, a długość można regulować poprzez odcięcie fragmentów co 20 cm. Przy montażu naściennym jest to dużo prostsze, choć i przy instalacji podłogowej z pomocą konsultantów producenta obliczenie potrzebnego materiału nie jest problemem.

Promieniowanie podczerwone generowane przez folię grzewczą na ścianę stanowi doskonały nośnik ciepła. Co więcej, to rozwiązanie jest polecane m.in. alergikom, ponieważ w procesie ogrzewania nie występuje ruch powietrza, przez co nie unoszą się w nim drobinki pyłów, kurzu i bakterii. Przy montażu naściennym można uzyskać wyższą temperaturę niż dzieje się to w przypadku typowego ogrzewania podłogowego. Docelowy poziom ciepła użytkownik ustawia na termostacie, który ma wbudowaną górną granicę temperatury (35 stopni Celsjusza), aby nie rozgrzewać nadmiernie zainstalowanych mat grzewczych.

Zamów folię grzewczą na ścianę wraz z montażem

Wprawdzie popularność folii grzewczych na ścianę jest coraz większa, to niektórzy wciąż pozostają nieco nieufni. Warto zatem rozwiać kilka najczęstszych wątpliwości i szczegółowo opisać np. proces instalacji. Na początku trzeba zaznaczyć, że promieniowanie podczerwone nie tylko nie jest niebezpieczne, ale może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Między innymi aktywizuje krążenie, a w pomieszczeniach ogrzewanych przez folię grzewczą na ścianę mogą przebywać osoby z rozrusznikiem serca.

Do montażu folii grzewczych na ścianę najlepiej zaangażować wykwalifikowanych instalatorów. Wspomniana już firma Dream Heat posiada bazę fachowców, którzy są specjalnie szkoleni pod kątem montażu mat producenta. Dzięki profesjonalnej opiece można mieć pewność, że proces przebiegnie prawidłowo, a folie Dream Heat będą uzyskiwać maksymalną efektywność instalacji i utrzymają ten poziom w kolejnych latach. Z reguły pokrywają one od 50 do 60% zapotrzebowania energetycznego budynku. Co więcej, koszt inwestycji przy zatrudnieniu instalatorów Dream Heat jest dużo tańszy, a gwarancja dłuższa (aż 30 lat!).