Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Stacjonarne agregaty prądotwórcze – co warto o nich wiedzieć?

Stacjonarne agregaty prądotwórcze

Coraz częściej mówi się o tzw. blackoucie czyli czasowych wyłączeniach prądu z sieci publicznej z powodu braków ilości energii. Niestety, w opinii ekspertów taki scenariusz jest dość realistyczny i warto się na niego szykować. Jednym ze sposobów zaspokojenia potrzeb na prąd w różnych miejscach są stacjonarne agregaty prądotwórcze. Co warto wiedzieć o tych sprzętach? Jak istotną pełnią rolę i w jaki sposób wybrać odpowiedni sprzęt?

Agregat prądotwórczy (zwany niekiedy generatorem) to urządzenie wytwarzające prąd przy pomocy silnika spalinowego i mechanizmów generujących napięcie o określonych parametrach. Dzięki spalaniu paliwa (najczęściej benzyny ale niekiedy też ropy naftowej czy gazu) jednostka napędowa wytwarza energię elektryczną, bezpiecznie przekazywaną na gniazdka. Stacjonarne agregaty prądotwórcze to odmiana takich urządzeń.

Czym jest stacjonarny agregat prądotwórczy?

Stacjonarne agregaty prądotwórcze to generatory prądu instalowane w okolicach budynków mieszkalnych lub użytku publicznego, wytwarzające energię elektryczną w razie potrzeb. W odróżnieniu od przenośnych sprzętów, mają duże gabaryty i bardzo rozbudowane parametry pracy. Mogą działać przez długi czas, na bardzo wysokich obrotach, wytwarzając tyle prądu ile potrzebuje np. sklep czy szpital.

Kiedy warto zainwestować w agregat stacjonarny?

W stacjonarne agregaty prądotwórcze warto przede wszystkim zainwestować wtedy, gdy odpowiednia dawka energii elektrycznej jest niezbędna do pracy określonego obiektu. Nieprzerwane dostawy prądu są kluczowe w szpitalach, fabrykach, halach magazynowych z żywnością i wielu innych punktach, które potrzebują energii elektrycznej do zasilania sprzętów.

Jednak po stacjonarne agregaty prądotwórcze coraz częściej sięgają też użytkownicy prywatni (zabezpieczając się przed brakiem prądu z sieci) czy spółdzielnie mieszkaniowe i podobne instytucje. W ten sposób minimalizujemy ryzyko braku prądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu stacjonarnego?

Przede wszystkim konieczny jest odpowiedni dobór mocy. Poza tym agregat prądotwórczy powinien posiadać opcję stabilizacji napięcia i automatycznego przełączania się w razie wykrycia spadku dostawy energii elektrycznej. Jeżeli urządzenie pracuje w okolicy domu czy punktu użyteczności publicznej, powinno być dobrze wyciszone i mieć prawidłowy system odprowadzania spalin. To wszystko wpływa na komfort i bezpieczeństwo korzystania z agregatów prądotwórczych.