Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak zamontować wycieraczkę w podłożu?

wycieraczka w podłożu

Prawidłowy montaż wycieraczek przed wejściem do obiektu zwiększa wytrzymałość elementów czyszczących oraz zapewnia komfort klientów, gości i pracowników danego miejsca. Wycieraczki można układać bezpośrednio na posadzkach lub w przygotowanych do tego wpustach. Bardzo ważny jest dobór sposobu montażu i akcesoriów mocujących do warunków technicznych w strefie wejścia oraz specyfiki budynku.

Montaż wycieraczki we wpuście

Osadzanie wycieraczek we wpuście w podłożu jest możliwe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W otworze należy wykonać wylewkę poziomującą, a do wypełnienia powstałych luk można zastosować silikon. Warto zakupić ramę systemową do zabudowania w posadzce, która stabilizuje matę czyszczącą i zapobiega zawijaniu się jej krawędzi. Pod wycieraczką można zamontować też osadnik, umożliwiający odprowadzanie mokrych zabrudzeń do kanalizacji. W większości modeli wycieraczek głębokość wpustu powinna być równa wysokości ramy. Zbyt płytki otwór sprawia, że górna krawędź ramy nie tworzy równej powierzchni z posadzką i wystaje ponad jej powierzchnię. Utrudnia to otwieranie skrzydeł drzwiowych oraz może powodować potykanie się przechodniów. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów w osadzeniu wycieraczek we wpuście. Samodzielna próba montażu może skończyć się niepowodzeniem i uszkodzeniem elementów czyszczących, a fachowcy wykonają to zadanie szybko i poprawnie. 

Układanie wycieraczek bezpośrednio na podłożu

Na podłożu bez wpustu wycieraczki są układane przy użyciu metalowych ram najazdowych. Do ich instalacji wykorzystywany jest klej montażowy, kołki rozporowe i wkręty. Aby rama zapewniała pełne bezpieczeństwo przechodniom, należy dopasować do niej matę czyszczącą względem kształtu i rozmiaru, ponieważ w przeciwnym wypadku łatwo potknąć się o wystające krawędzie za dużej wycieraczki lub poślizgnąć, gdy za mała mata będzie poruszała się wewnątrz obramowania. Alternatywą jest wykonanie wpustu, jednak nie na każdym podłożu jest to możliwe. Ponadto ta metoda montażu ma tę zaletę, że można z powodzeniem zamocować maty w dowolnym miejscu i samodzielnie. Ramy najazdowe są dostępne w ofercie producenta wycieraczek systemowych UNIMAT, który projektuje i wykonuje systemy czyszczące do budynków publicznych, przemysłowych i mieszkalnych. Firma oferuje produkty z aluminium i stali nierdzewnej, charakteryzujące się eleganckim wyglądem, wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki atmosferyczne.