Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

System fotowoltaiczny na działce lub na domku letniskowym

Panele fotowoltaiczne zainstalowane na domku letniskowym przez APP Energy

Bardzo dobrym sposobem na ekologiczne zabezpieczenie swojej działki w energię elektryczną jest instalacja fotowoltaiczna. W czasach coraz większej świadomości ludzi na tematy związane z korzystaniem z odnawialnych źródeł energii, warto zainteresować się systemem solarnym, który byłby efektywny i spełniałby wymagania stawiane przez użytkowników małego domku.

Czy fotowoltaika na działce ma sens?

Zdecydowanie tak! Można nawet uznać, że jest to wymarzone pole do zastosowania systemu fotowoltaicznego. Jak wiadomo, energia jest produkowana dzięki promieniowaniu słonecznemu. Z domku letniskowego korzysta się najczęściej podczas lata, kiedy to słońce jest w najwyższym punkcie nieboskłonu. Przy odpowiednio skierowanych panelach fotowoltaicznych można uzyskać pokaźne ilości energii. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za panelami jest łatwość ich montażu na każdej płaskiej powierzchni. Dachy szopy ogrodowej oraz domku letniskowego pozwalają na ulokowanie na nich paneli bez zmniejszania powierzchni użytkowej samej działki. Jak możemy przeczytać na stronie, panele fotowoltaiczne od APP Energy zainstalować można również na gruncie, jeżeli dach naszego domku jest za bardzo nachylony lub zacieniony. Inną, ważną okolicznością zmuszającą niejako do zastosowania tego typu rozwiązania pozyskiwania energii, może być trudność z podłączeniem działki rekreacyjnej do sieci publicznej. Wtedy, system fotowoltaiczny może okazać się najprostszym i najłatwiejszym sposobem zrealizowania własnej instalacji.

Wykorzystanie energii na działce rekreacyjnej

Domki letniskowe to oazy spokoju i odpoczynku strudzonych ludzi po ciężkim dniu pracy bądź w czasie zasłużonego urlopu. Aby korzystanie z dobrodziejstw wolnego czasu było komfortowe i sielskie, domki wyposażone są w podstawowe instalacje hydrauliczne oraz elektryczne. Użytkownicy działki, mogą dzięki temu w spokoju i bez zbędnego wysiłku korzystać z lodówki, telewizora, mikrofalówki czy kosiarki elektrycznej. Przyjemności płynące z realizowania się w ogrodnictwie, przeglądanie programów telewizyjnych i Internetu, bawienie się z dziećmi i zwierzętami domowymi to coś, czego potrzeba do odstresowania się.

Jak wyznaczyć miejsce na panele?

Odpowiedź na to, oraz inne najczęstsze pytania o panele słoneczne znajdziesz w artykule przygotowanym przez specjalistów APP Energy. Odpowiedź na to pytanie jest niezmiernie istotna, ponieważ podstawowym i najważniejszym warunkiem efektywnego i skutecznego korzystania z własnej instalacji fotowoltaicznej jest właściwe umiejscowienie paneli. Dobrym sposobem na zoptymalizowanie nachylenia paneli fotowoltaicznych jest umieszczenie instalacji na jednospadowym dachu domku ogrodowego. Należy również pamiętać, aby spadek dachu skierowany był na południe. Dodatkowo, w czasie planowania systemu solarnego na szopie należy unikać zacieniania go przez wysokie drzewa oraz sąsiadujące budynki.

Panele fotowoltaiczne zainstalowane na gruncie przez APP Energy Kielce

Koszty instalacji solarnej

Ceny instalacji fotowoltaicznej różnią się pomiędzy producentami, a z powodu rosnącej popularności branża przeżywa duży rozkwit. Czynniki, od których zależą koszty fotowoltaiki to:

  • system montażowy paneli (zależy od rodzaju dachu oraz jego pokrycia),
  • elementy eksploatacyjne systemu (dobrej jakości inwerter, okablowanie, zabezpieczenia prądowe),
  • obsługa serwisowa (gwarancja nie tylko na agregaty, ale również na montaż i serwis obsługowy),
  • program wsparcia rządowego (dofinansowanie odnawialnych źródeł energii przez rząd).

Efektywność pracy paneli fotowoltaicznych

Najlepszym sposobem oszacowania, jakiej wydajności systemu fotowoltaicznego potrzebują urządzenia na działce jest odniesienie się do aktualnie zużywanego prądu. Zliczanie zużycia energii przez posiadane narzędzia i wyposażenie domku pozwoli na obliczenie potencjalnego całkowitego zapotrzebowania na energię działki. Takie wyliczenia powinno się uznawać za minimum, dlatego najlepiej dodać do tego ok. 1/3 otrzymanej wartości. Warto również zainwestować w energooszczędne sprzęty, co dodatkowo pomoże zredukować zapotrzebowanie energetyczne.

Czy są różnice w planowaniu instalacji w małym domku letniskowym, a w domu jednorodzinnym?

Teoretycznie nie ma większych różnic. Należy zwracać uwagę na te same zasady lokalizacji paneli czy standardy jakościowe agregatów. Przed zakupem instalacji należy zadać sobie pytania odnoszące się do potrzeb przyszłych użytkowników:

  • Czy będzie to jedyne źródło zasilania?
  • Czy instalacja poradzi sobie z dostarczaniem energii zimą?
  • Czy sprzęty na wyposażeniu domku są energooszczędne?
  • Czy działka jest wyposażona w awaryjne źródło zasilania, np. agregat prądotwórczy na benzynę?