Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy można samemu wykonać zabudowę kuchenną?

kuchnia

Od momentu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią, można zaobserwować wzmożony ruch w sklepach budowlanych. Kwarantanna i blokady gospodarcze zmusiły wiele osób do przeprowadzenia od dawna odkładanych remontów. O ile podstawowe prace remontowe nie są wyjątkowo wymagające, to samodzielne wykonanie mebli, wymaga nieco większych umiejętności od domowego majsterkowicza.

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania mebli kuchennych?

Przede wszystkim należy posiadać środki finansowe, a następnie chęci oraz predysponowane do stolarstwa zdolności manualne. Do zaprojektowania kuchni przyda się podstawowa znajomość rysunku technicznego lub dostęp do komputera z kreatorem 3D. Przed rozpoczęciem projektowania zabudowy kuchennej, trzeba wziąć pod uwagę wszelkie argumenty przemawiające za samodzielną pracą jak i te, które od niej odwodzą. Lepiej zapłacić za gotowe wyposażenie, niż ponosić podwójnie koszty za źle wykonany własny projekt. Myli się ten, który uważa, że wykonanie zabudowy kuchennej obejdzie się bez użycia elektronarzędzi. Oczywiście jest to możliwe, ale niezwykle wymagające i żmudne. Zakup narzędzi lub koszt ich wypożyczenia, to istotny aspekt, który należy brać pod uwagę podczas wyceny projektu. Podstawowe narzędzia takie jak młotki stolarskie, śrubokręty oraz piłka ręczna nie wystarczą. Porządnie wykonana zabudowa wymaga użycia chociażby piły elektrycznej, zgrzewarki oraz wiertarki. Jak wiadomo bezpieczne posługiwanie się elektronarzędziami jest podstawą, dlatego trzeba zorganizować wygodne miejsce pracy.

Koszt samodzielnego wykonania zabudowy kuchennej 

Obecnie w każdym większym mieście można znaleźć markety budowlane. Paradoksalnie przesyt rynku może być kłopotliwy dla kupującego, ponieważ szeroki wachlarz asortymentu i rozpiętość cenowa, mogą sprawić, że trudniej jest mu wybrać potrzebne komponenty. Nawet zwykła sklejka 10 mm może być dostępna w nieskończenie wielu aranżacjach. Metr bieżący płyty ze średniej grubości włókien drzewnych można nabyć już za 10 zł, ale w tym przypadku cena nie idzie w parze z jakością. Lepiej zastanowić się nad kupnem droższych materiałów z laminatu lub litego drewna. Przed wyborem dobrze jest skonsultować się z fachowcem, który pomorze wybrać optymalną opcję. Praktycznie zaaranżowana kuchnia nie może obyć się bez blatów, których rozpiętość cenowa może być bardzo duża. W przybliżeniu minimalny koszt zabudowy kuchennej, to wydatek rzędu 200-600 zł za m2, a przy użyciu droższych materiałów koszt wzrasta do 800-1200 zł za m2.